Ako správne uvádzate, napriek tomu, že máte živnosť od februára 2013 v Českej republike, pričom máte na Slovensku trvalý pobyt, ste rezidentom Slovenskej republiky = daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
§ 45 zákona o dani z príjmov sa venuje zamedzeniu dvojitého zdanenia tak, aby sa postupovalo v súlade s medzinárodným zmluvami, pokiaľ sú s našou republikou uzavreté. Vymedzuje tiež spôsoby zdanenia aj v prípadoch, kedy takáto zmluva nie je uzavretá.
S Českou republikou sa uplatňuje metóda zápočtu. Naše dva štáty si tak vzájomne dovoľujú znížiť daň o sumu rovnajúcu sa dani zaplatenej v druhom zmluvnom štáte. Len v prípadoch, ak plynú príjmy daňovníkovi zo závislej činnosti, ten má možnosť vybrať si metódu pre neho výhodnejšiu - metódou vyňatia príjmov. To platí aj pre Českú republiku, ale nie vo vašom prípade, pretože vy ste živnostníčka.
Úhrnom príjmov sa v tomto prípade myslí základ dane zo zdrojov v zahraničí, t.j. rozdiel príjmov a výdavkov upravených o sumy v zmysle zákona o dani z príjmov príslušného štátu. Je to základ dane po úpravách, z ktorého sa už vypočítava daňová povinnosť, podľa sadzby dane toho štátu.
Zápočet dane sa uplatňuje na vaše celosvetové príjmy (na základy dane - vo vašom prípade len na český základ) a daň zaplatená v Českej republike sa započíta na vašu celosvetovú daňovú povinnosť. Preto môže vzniknúť aj doplatok dane = nedoplatok, ktorý si vyberá Slovenská republika na základe podaného daňového priznania, ktorý by ste musela odviesť.
Uvádza sa do oddielu XIV. - miesto na osobitné záznamy daňovníka, kde budú uvedené príjmy, výdavky - z toho aj výdavky na zahraničné poistenie podľa dokladov skutočne zaplatených a zdroj iného štátu.
Ak by vznikol preplatok, tak nedôjde k jeho vráteniu. Z nášho štátneho rozpočtu sa nemôžu vrátiť dane uhradené do rozpočtov iných štátov.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.