Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od januára 2015 znižuje o 26 eur. Nárok na úrokové zvýhodnenie budú mať tí, ktorých zárobok za predchádzajúci rok bude priemerne 1088,10 eura v hrubom za mesiac. Strop platný do konca roka 2014 bol 1114,10 eura.

Od apríla však príjmová hranica opäť stúpne. Dá sa podľa nej predpokladať, že nárast bude zhruba na úrovni 100 eur. "Tento nárast je každoročne spôsobený priemernou mzdou v národnom hospodárstve v poslednom štvrťroku, ktorá narastá v dôsledku vyplácania koncoročných odmien či trinástych platov," uviedla hovorkyňa VÚB Alena Walterová. 

Záujem si banky pochvaľujú

Záujem o dotované hypotéky vo VÚB banke je podľa Walterovej dlhodobo stabilný, v roku 2014 evidovali nárast počtu úverov o 7 %. Celkový objem však medziročne vzrástol o 12 %. Vďaka poklesu sadzieb, ktoré dosahujú historické minimá, si mladí ľudia môžu podľa A. Walterovej pri rovnakej splátke požičať vyššiu sumu peňazí.

Zvýšený záujem o hypotekárne úvery pre mladých zaznamenala aj Tatra banka. "Objem podaných žiadostí bol v roku 2014 v porovnaní s rokom 2013 dvojnásobný," skonštatovala hovorkyňa Tatra banky Marína Masárová. 

Slovenská sporiteľňa poskytla ku koncu novembra 2014 viac ako 54 tis. úverov na bývanie v celkovom objeme vyše 1,3 mld. eur. V medziročnom porovnaní je to takmer polovičný nárast, v objeme aj v počte úverov. V Slovenskej sporiteľni podľa jej vyjadrení o hypotekárne úvery pre mladých požiada približne pätina klientov, ostatní financujú svoje bývanie prostredníctvom klasického úveru na bývanie. 

Podiel hypoték pre mladých na celom portfóliu je v Sberbank Slovensko približne 17 percent. "Priemerná výška úveru pre mladých je 40 tis. eur a 45 % klientov s úverom pre mladých zvyšné prostriedky dofinancuje spotrebným úverom v priemernej výške 23 tis. eur," povedala hovorkyňa Sberbank Slovensko Ľubomíra Chmelová. 

Podiel predaných hypoték pre mladých sa v ČSOB pohybuje do 20 percent z novoposkytnutých hypoték. Ako dodala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová, za posledné roky sa tento podiel výrazne nezmenil. "Počet hypoték pre mladých však medziročne stúpol o viac ako 30 %," dodala Eliášová. 

Ako sa hypotéka pre mladých počíta?

Výška príjmovej hranice na priznanie zvýhodnenej hypotéky sa mení každý štvrťrok. Predstavuje 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Jej výšku určuje Štatistický úrad SR.

Hranica sa porovnáva s priemernou hrubou mzdou žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok. Mladí ľudia do 35 rokov tak môžu získať štátom dotovanú hypotéku zníženú o tri percentá. Pri manželoch, resp. partneroch nesmie ich spoločný príjem prevýšiť dvojnásobok príjmovej hranice. 

Dotáciu k úrokovej sadzbe je možné získať najviac na sumu 50 tisíc eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru prekračujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou. Úrokové zvýhodnenie platí počas piatich rokov od poskytnutia hypotéky.