Index Russell 2000, zastupujúci akcie s nízkou trhovou kapitalizáciou, ani v tomto roku nesiaha na výkonnosť indexu S&P 500, ktorý si za prvý štvrťrok stihol pripísať desaťpercentný zisk. 

S výnimkou krátkeho obdobia počiatočných fáz pandémie covidu, kedy malé firmy zažívali boom,  akcie v indexe Russell 2000 vykazujú kontinuálne zaostávanie za svojimi väčšími konkurentmi. 

Od začiatku roku 2020 malé spoločnosti kumulatívne vzrástli o 24 percent. To je skoro trikrát menej ako americký benchmark S&P 500, ktorý za rovnaké obdobie stúpol o viac ako 60 percent.  

Nezvyčajne veľká medzera narúša historický štandard, v ktorom rýchlo rastúce podniky s nízkou kapitalizáciou mali tendenciu prinášať atraktívnejšie výnosy, hoci za cenu vyššej volatility. 

Nižšia kvalita, nižšie ocenenie 

Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohé menšie spoločnosti, s relatívne slabými súvahami, zápasia o prežitie v prostredí vyšších úrokových sadzieb. To špeciálne platí pre odvetvia závislé na dlhovom financovaní. Ako vyplýva z údajov od FactSet, podniky s malou kapitalizáciou majú voči svojim ziskom v priemere dvakrát vyšší dlh, než majú podniky s veľkou kapitalizáciou. 

Čo je však horšie, takmer polovica tohto dlhu nie je úročená fixnou úrokovou sadzbou v porovnaní s približne deviatimi percentami v prípade spoločnosti z indexu S&P 500. 

„Obrovské konglomeráty majú jednu veľkú výhodu, a tou je dostatok kapitálu na expanziu. Najväčšie technologické spoločnosti, najmä v Spojených štátoch, ale aj po celom svete, sa vďaka tomu stali ešte väčšími,” vysvetľuje Kent Chan, investičný riaditeľ v Capital Group. 

Na rozdiel od veľkých korporácií, ktoré zväčša pôsobia globálne, firmy s nižšou kapitalizáciou dominujú v odvetviach, ktoré majú tendenciu nasledovať širšiu hospodársku aktivitu. 

Výsledkom je ohromný rast výnosov v čase rozmachu a prudký prepad behom ekonomického útlmu. Skvelo to ilustrujú dáta Londýnskej burzy. Na základe nich zisk spoločností v indexe Russell 2000, z ktorých je približne 30 percent stratových, vo štvrtom kvartále minulého roku medziročne klesol o 17,6 percenta. Naproti tomu zisky titulov z indexu S&P 500 narástli približne o štyri percenta, hoci veľkú časť prírastku ťahalo top sedem technologických lídrov. 

„Prémia, za ktorú sa malé akcie obchodovali posledných 20 rokov, zmizla. Z fundamentálneho hľadiska to dáva zmysel. Kvalita menších firiem sa totiž v priemere, výrazne zhoršila,” uvádzajú Tilmann Galler a Natasha May, globálni stratégovia z JPMorgan. 

To, čo menším firmám chýba, je rastový impulz. V indexe MSCI World Small Cap majú sektory technológií a komunikácií o dvanásť percentuálnych bodov nižšiu váhu ako v sesterskom indexe MSCI World. Naopak, silnú pozíciu majú priemyselné podniky a nehnuteľnosti, ich váha tvorí až 20 percent celého globálneho indexu voči 8 percentám v indexe MSCI World.  

Dôsledkom nižšieho zastúpenia technológií priemerný rast výnosov amerických spoločností s malou kapitalizáciou od roku 2010 nedokázal prevýšiť rast výnosov spoločností s veľkou kapitalizáciou. 

„Riziko recesie je stále prítomné, pričom úrokové sadzby sú vysoko. Je logické, že sa menšie firmy javia ako menej atraktívne za podmienok, ktoré pripomínajú neskorý ekonomický cyklus,” konštatujú T. Galler a N. May z JPMorgan. 

IPO of Douglas AG
Neprehliadnite

Strach z recesie v Európe opadá. Investori sa na tom neboja zarobiť

Čas na rotáciu? 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa