Akciový trh v Spojených štátoch roky žiari a stal sa preferovanou destináciou pre investorov. Na druhej strane Atlantiku európske akcie slúžia skôr na účel diverzifikácie portfólia, než ako zdroj dynamického rastu. To sa potvrdilo aj minulý rok, keď len zlomok firiem sídliacich v Európe dokázal poraziť americký benchmark.

Európsky referenčný index Stoxx 600 uzavrel rok 2023 s 13-percentným ziskom. Hoci ide o úctyhodný výkon, ťažko ho možno porovnávať s americkými akciami z indexu S&P 500, ktoré stúpli o približne 24 percent.

Európske akcie začiatkom minulého roka prilákali záujem investorov, keď výrazná väčšina spoločností prekonala odhady hospodárskych výsledkov. Dôvodom bolo, že približne 60 percent príjmov spoločností v indexe Stoxx 600 pochádza mimo Európy. Ich expanzia pomohla zmierniť dopady energetickej a inflačnej krízy v Európe. 

Odvtedy sa však nádeje rozplynuli. S príchodom druhého štvrťroku sa globálna ekonomika spomalila a európske firmy čelili protivetrom. Len polovica titulov dosiahla lepší než očakávaný zisk. Pre európske spoločnosti išlo o najhorší kvartál od čias pandémie. Podobný scenár sa opakoval aj v treťom štvrťroku. Pochmúrna nálada na trhoch bola podporená prudkým poklesom ekonomických indikátorov naznačujúcim prichádzajúcu stagnáciu.  

Hrubý domáci produkt európskych krajín posledný rok a pol stojí na mieste. Eurostat odhaduje, že za celý minulý rok ekonomika eurozóny aj celej EÚ vykázala rast o 0,5 percenta. Naproti tomu americké HDP prekonalo aj tie najoptimistickejšie prognózy. V čase, keď recesiu očakávala aj samotná centrálna banka, americká ekonomika zaznamenala 2,5-percentným tempom.

Vyšší ekonomický rast automaticky prináša aj vyššie firemné zisky. Tie by mali v aktuálnom roku vzrásť v USA o takmer 11 percent. Ide o dvakrát vyšší rast ako v prípade európskych spoločností.

Tým sa rozkol medzi Európou a Spojenými štátmi ešte viac prehlbuje. Niektorí investori strácajú trpezlivosť, čo potvrdzujú najnovšie dáta výskumnej spoločnosti EPFR Global. Podľa nich zaznamenávajú európske akciové fondy odlev kapitálu už 46 týždňov po sebe. 

Rozdiely sú na dekádnych maximách

Málokto si pamätá, že ešte pred globálnou finančnou krízou z roku 2008 to bol práve európsky finančný trh, ktorý dominoval svetu. Po kríze sa však cesty oboch regiónov začali rozchádzať. Do popredia sa dostali technologické spoločnosti, ktoré ťažili aj z voľnejšej monetárnej politiky Spojených štátov. V sektorovej štruktúre Európy je štyrikrát menej technológií, než v USA, pričom americký technologický sektor je dnes 10-krát väčší a z pohľadu tržieb približne 13-krát výnosnejší ako ten európsky.

Prudký nárast úrokových sadzieb v posledných dvoch rokoch ovplyvnil nielen ocenenia jednotlivých akcií, ale aj samotnú ziskovosť zadlžených spoločností. Vyššie dlhopisové výnosy a tlak na marže znamenajú, že investori uprednostňujú podniky s robustnejším biznis modelom a nižšou finančnou pákou. Kvalita však niečo stojí. 

Zatiaľ, čo americký trh ťahajú technologickí lídri, ktorí neustále prekonávajú rastové očakávania analytikov, európsky trh sa na veľkolepú sedmičku spoľahnúť nemôže. Doteraz sa len dvom európskym spoločnostiam podarilo prekonať trhovú kapitalizáciu 500 miliárd dolárov, no ani jedna z nich nepochádza z technologického odvetvia. 

Minulý rok si tento míľnik pripísal holding LVMH, ktorý stojí za luxusnými značkami, ako je Louis Vuitton či Tiffani. Podobný úspech sa nedávno dostal do rúk farmaceutickej firme z Dánska Novo Nordisk. Jej akcie za posledných 12 mesiacov posilnili o takmer 70 percent.

Napriek týmto triumfom majú európske tituly stále veľa priestoru na doháňanie. Najväčší európsky výrobca polovodičov, ASML Holding, má len pätinu trhovej hodnoty americkej spoločnosti Nvidia. Ešte výraznejší rozdiel je v prípade spoločnosti Tesla, ktorej trhová kapitalizácia je v súčasnosti viac ako osemkrát vyššia oproti najväčšej nemeckej automobilke Volkswagen.

Celková trhová hodnota amerických firiem sa nedávno dostala na 2,6-násobok európskych, čo predstavuje najvyšší rozdiel od začiatku 80. rokov. V tomto bode nič nenasvedčuje tomu, že by sa priepasť mala zmenšovať, skôr naopak.

„Momentálne sme svedkami celosvetového útlmu výroby, čo zaťažuje cyklické vývozné trhy, ako je Európa. Je pravda, že európske akcie sú relatívne lacné, no sú za tým špecifické dôvody. Ich nižšie ocenenie sa prejavuje slabšími kvartálnymi výsledkami,” vysvetľuje Marija Veitmane, senior strategička v State Street Global Markets.

Keir Starmer and Rachel Reeves Visit The London Stock Exchange
Neprehliadnite

Európske burzy strácajú iskru. Firmy sa presúvajú do Spojených štátov

Investičná príležitosť či pasca

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa