Platobná morálka slovenských firiem sa zhoršuje. Kým v roku 2013 boli faktúry financované prostredníctvom faktoringu splatené v priemere za 64 dní, v prvej polovici tohto roka to bolo 74 dní. Podľa spoločnosti Bibby Factoring Slovakia odberatelia platia dodávateľom v priemere 11 dní po zmluvnom dátume, vlani bol priemer 7,6.

 "Všeobecne sú firmy schopné ustáť u svojich faktúr 30 až 40-dennú splatnosť, aby pokryli svojho dodávateľa a svoje vstupy. Ak je doba splatnosti dlhšia, je to pre firmy veľmi ťažké," konštatoval Ján Korček, prevádzkový riaditeľ Bibby Factoring Slovakia.

Mnoho firiem sa tak môže pre nedostatok prevádzkového kapitálu dostať na pokraj existencie. V tejto situácii ísť do obchodu s nepreverenou spoločnosťou, ktorá platí neskoro alebo vôbec, by mohlo byť podnikateľskou samovraždou. Ako získať informácie o budúcom obchodnom partnerovi?

Najskôr preveriť

"Mnoho potenciálnych klientov, s ktorými sa stretávame sa spolieha na históriu svojich odberateľov, na dlhodobé vzťahy a skúsenosť s platobnou disciplínou. Súčasná ekonomická situácia však prináša denne správy o ďalších spoločnostiach, ktoré majú problém s platobnou disciplínou, či už na základe vlastného poklesu obratu, alebo na základe druhotnej platobnej neschopnosti," pripomína country manažérka Coface Slovensko Lucia Dobos.

Ak je podnikateľ skúsenejší, vie si majetkové pomery svojho partnera (eseročky) preveriť napríklad na webe cez www.registeruz.sk zo súvahy spoločnosti. Lenže súvaha sa podáva raz za rok, tak si napríklad momentálne možno preveriť majetok eseročky k 31.12. 2013.  

Vedúci právneho oddelenia spoločnosti M2 Business Ján Marônek hovorí, že v tomto roku sa nedajú zistiť aktuálne majetkové pomery vo firme. V spoločnosti už majetok nemusí byť.

"Ak by ale napríklad spoločník ručil za záväzky spoločnosti do výšky svojho vkladu zapísaného v obchodnom registri, tak ktokoľvek si vie na www.orsr.sk overiť výšku základného imania, ako aj vkladu spoločníka."

Neplatičov a rizikových obchodných partnerov možno nájsť aj inde. Určite si treba preveriť databázu Sociálnej poisťovne, firmy, ktoré neplatia svojim obchodným partnerom spravidla dlžia aj odvody za svojich zamestnancov. Daňových dlžníkov zase možno nájsť na webe Finančnej správy.

Rizikový partner

Svoje kritériá na rizikovosť obchodného partnera má spoločnosť Coface. Hodnotí ich kredit ratingom: 1-3 predstavuje vysoké riziko, 4-5 stredné, 6-10 nízke riziko bezhotovostného obchodovania.

"Na základe týchto informácií sa podnikateľ môže rozhodnúť prijať opatrenia na zníženie kreditného rizika dodatočným zabezpečením pohľadávky prípade požadovaním zálohovej platby. Mnohé spoločnosti, hlavne medzinárodné, majú naše kreditné hodnotenie zavedené do svojich interných procedúr a systémov a pri ratingu pod 6 zablokujú vo firme bezhotovostnú objednávku, prípadne takúto objednávku musí schváliť pracovník finančného oddelenia," popisuje odhaľovanie rizikových obchodných partnerov L. Dobos zo spoločnosti Coface.

Monitoring obchodných partnerov zase informuje používateľa o prípadnej zmene finančnej situácie firmy. Môže si vybrať zo skoro 30 kritérií, ktoré chce sledovať, napríklad finančné ukazovatele, zmena ratingu, insolvencia, obrat. V prípade zmeny dostane od spoločnosti mail a môže prijať opatrenia.

L. Dobos hovorí, že firmy si väčšinou preveria všetkých svojich existujúcich obchodných partnerov raz za rok a počas roka využívajú monitoring.

Poistenie obchodu?

Znížiť riziko obchodnej transakcie môže poistenie pohľadávky.

"Štandardne pokrýva dve situácie: platobnú nevôlu a platobnú neschopnosť. Pod platobnou neschopnosťou rozumieme konkurz alebo reštrukturalizáciu, pod platobnou nevôľou  neuhradenie pohľadávky 5 mesiacov od nahlásenia. Poistná zmluva ponúka aj ďalšie možnosti, ako napríklad pripoistenie výrobných rizík, alebo záväzných objednávok," vysvetľuje možnosti Lucia Dobos.

Poistenie pohľadávok zahŕňa aj inkaso pohľadávky po splatnosti. Ak faktúra nie je zaplatená v dohodnutej lehote po splatnosti (štandardne 60 dní), podnikateľ o situácii informuje poisťovňu. S dlžníkom potom komunikuje ona.

Základ je dobrá zmluva

Pri uzatváraní zmlúv s novými obchodnými partnermi právnici odporúčajú dať do nich rôzne zabezpečovacie formulácie, ktoré firmu môžu ochrániť. Do zmluvy možno napríklad zakomponovať záložné právo k veciam či k nehnuteľnostiam.

Ani dobrá zmluva však nemusí ochrániť pred neplatičom. Aj dobrý obchodný partner sa totiž môže dostať do finančných problémov. Ak naťahuje čas a neplatí dlhšiu dobu, firma začne riešiť otázku, ako sa dostať k peniazom.

Ako vymôcť peniaze

Prvým krokom by malo byť doručenie výzvy na zaplatenie dlžnej sumy. Ak dlžník na výzvu reaguje, nie je však schopný svoj dlh splatiť naraz, možno sa s ním dohodnúť na splátkovom kalendári. Dohodu treba dať na papier. Takto má firma písomné uznanie dlhu spoločníka. Právo veriteľa na plnenie sa premlčí až o desať rokov odo dňa, keď dlh dlžník uznal.

Šanca, že sa podnikateľ dostane k svojim peniazom je vyššia, ak uzná dlh do notárskej zápisnice. Tá je zo zákona exekučným titulom a firma už nemusí dávať na súd žalobu o zaplatenie dlhu.

Platobný rozkaz

Firma môže podať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu, ktorý súd vydá v skrátenom "rozkaznom konaní". Rozhodnutie súdu môže mať veriteľ pri pohľadávke do 5-tisíc eur do desiatich dní. Návrh možno podať cez formuláre ministerstva spravodlivosti www.justice.gov.sk alebo cez www.platobnyrozkaz.sk.

Platobný rozkaz je pre exekútora podkladom na vymáhanie dlhu. Súd v ňom žalovanému uloží, aby do 15 dní odo dňa jeho doručenia zaplatil žalobcovi uplatnenú pohľadávku a trovy konania, alebo aby v rovnakej lehote podal odpor na súde, ktorý ho vydal. Platobný rozkaz, proti ktorému nebol podaný odpor má účinky právoplatného rozsudku.

Často sa však stáva, že kým exekútor začne konať, úspešnejšie s vymáhaním pohľadávky sú Sociálna a zdravotná poisťovňa.