Plánujem sa vrátiť do zamestnania, a to ešte počas trvania rodičovskej dovolenky. Informovala som o tom vopred svojho zamestnávateľa. Ten mi však oznámil, že nemá pre mňa žiadnu voľnú pozíciu. Mám vraj počkať, prípadne že sa bude musieť so mnou dohodnúť inak. Moja pozícia zrušená nebola, bola obsadená kolegom so zmluvou na dobu neurčitú, bez dodatku o zastupovaní na MD. Momentálne som bola informovaná o novom voľnom mieste. Môžem sa vraj oň uchádzať formou výberového konania spolu s ďaľšími kolegyňami, ktoré sa vracajú z rodičovskej dovolenky. Je tento postup v súlade so zákonom? Ako sa môžem domáhať svojho pôvodného pracovného miesta?

Z Vami uvedeného máme za to, že sa plánujete vrátiť do práce po skončení rodičovskej dovolenky. Podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce „Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. .... Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.“

Zákonník práce upravuje určité prekážky na strane zamestnanca, oprávnenosť ktorých je garantovaná spoločensky uznanými situáciami. Medzi tieto situácie patrí napríklad aj materská a rodičovská dovolenka, zánikom ktorých vzniká zamestnávateľovi povinnosť obnoviť pracovný pomere v plnom rozsahu, tak ako tomu bolo pred nástupom na materskú alebo rodičovskú dovolenku. 

Podľa § 157 ods. 2 Zákonníka práce „Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.“

Na základe uvedeného je tak zamestnávateľ povinný zaradiť zamestnanca, resp. zamestnankyňu na pôvodnú prácu a pracovisko, po tom čo sa vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky.

Ak obnovenie pracovného pomeru nie je možné  v plnom rozsahu, t. j. že zamestnávateľ nedokáže zamestnankyňu zaradiť na pôvodnú prácu a pracovisko, je povinný ju zaradiť na inú prácu, ktorá by svojim charakterom zodpovedala pôvodnému pracovnému pomeru, založenom na základe pracovnej zmluvy. Pri tom však zamestnávateľ je povinný dbať na to aby zamestnanec, resp. zamestnankyňa mali zachované všetky práva, ktoré im z pracovného pomeru vyplývali v čase, keď na rodičovskú dovolenku nastúpili.

Zároveň podľa § 64 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce „Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke  ...“ Na rozdiel od materskej dovolenky však zamestnávateľ môže dať zamestnancovi, resp. zamestnankyni výpoveď z dôvodov, pre ktoré môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, najčastejšie pre závažné porušenie pracovnej disciplíny.

Na základe Vami uvedených informácii Vám preto odporúčame, aby ste trvali na zaradení na pôvodnú prácu a pracovisko. Najlepšie je o to požiadať písomne, a to takým spôsobom aby ste mali preukázané doručenie. Zároveň nezabudnite podotknúť, že ste ochotná prijať aj inú prácu alebo prejsť na iné pracovisko. Ak by Vám zamestnávateľ nevyhovel, je možné sa svojich práv domáhať žalobou na súde.

Autor pôsobí ako advokátsky koncipient v advokátskej kancelárii Proiuris advokáti.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch

Preradenie na iné miesto po materskej
Preradenie na iné miesto po materskej
Preradenie na iné miesto po materskej
Preradenie na iné miesto po materskej