Preplatí poisťovňa škody, ktoré má na svedomí sneh?
Dopravné nehody nie sú jediné udalosti, na ktoré vodiči doplácajú. Domácnosti ohrozuje oheň aj voda
1/10 V ktorých mesiacoch napácha sneh najviac škody?
Väčšina poisťovní upozorňuje na zvyšujúci sa počet poistných udalostí v súvislosti so snehom a ľadom práve počas februára a marca. Výkyvy počasia spôsobujú nielen snehové kalamity a s nimi súvisiace dopravné nehody, ale aj následné oteplenie. Jeho výsledkom sú uvoľnené kusy snehu a ľadu, ktoré končia na strechách áut, menších budov či bazénov.
2/10 Na čo by mali dbať vodiči počas zimných mesiacov?
Dostatočný odstup medzi vozidlami môže zamedziť nielen dopravným nehodám, ale aj škodám na vozidle, ktoré má na svedomí neodhrnutý sneh či ľad. „Vo väčšine prípadov kusy ľadu spadnú z kamiónov, ktorým na plachtu naprší, nočná námraza spôsobí zamrznutie a počas jazdy sa kus ľadu odtrhne a dopadne na ďalšie vozidlo,“ vysvetľuje špecialistka externej komunikácie poisťovne Allianz Helena Kanderková.
3/10 Kto je zodpovedný za škodu, ktorú na aute spôsobí sneh alebo ľad odtrhnutý z okoloidúceho vozidla?
Škody, ktoré na aute spôsobí odtrhnutý ľad alebo sneh, hradí majiteľ auta, ktoré ich spôsobilo. Preplácané sú z povinného zmluvného poistenia, ale iba v prípade, ak je možné vinníka identifikovať. Situáciu preto môže uľahčiť nainštalovanie videokamery do auta alebo vyhotovenie fotografií o priebehu situácie.
4/10 Čo v prípade, ak pri škode na aute, spôsobenej snehom alebo ľadom, nevieme nájsť, respektíve identifikovať vinníka?
Ak sa majiteľovi poškodeného auta nepodarí nájsť alebo identifikovať vinníka, môže sa spoľahnúť na havarijné poistenie. V niektorých prípadoch môže škodu na čelnom skle pokryť aj povinné zmluvné poistenie, ak sa v rámci neho poškodený na takéto udalosti pripoistil.
5/10 Zaparkované auto poškodil sneh alebo ľad, ktorý sa zosunul z priľahlej budovy. Kto poškodenému preplatí škodu?
V prípade, ak zosunutý sneh alebo ľad poškodí zaparkované auto, môže sa jeho majiteľ obrátiť na vlastníka budovy. Ten by mal disponovať poistením nehnuteľnosti s krytím zodpovednosti za škodu. Preplatiť by ju mala poisťovňa, u ktorej je poistený. Ak by však k tomu z rôznych dôvodov nedošlo, môže majiteľ auta využiť svoje vlastné havarijné poistenie.
6/10 Môže povinné zmluvné poistenie pokryť aj prípad, ak auto majiteľa poškodí sneh alebo ľad z jeho vlastného domu?
V prípade, ak auto poistenca poškodí sneh z jeho vlastného domu, môže na uhradenie škody využiť aj povinné zmluvné poistenie. Musí mať však v rámci neho uzatvorené pripoistenie živlu. V opačnom prípade sa môže obrátiť na poisťovňu v rámci havarijného poistenia.
7/10 Aké poistenie by si mali počas zimy majitelia budov skontrolovať?
Aj tento rok evidujú poisťovne zvýšený počet škôd spôsobených ťarchou snehu, najmä poškodené alebo preborené strechy, odtrhnuté ríny a žľaby, poškodené oplotenia od pádu snehu zo striech, ale aj poškodené zastrešenia bazénov. Plnenie týchto škôd prepláca poisťovňa prostredníctvom poistenia nehnuteľnosti, preto je dobré overiť si, v akej výške a rozsahu ho poistenec uzatvoril.
8/10 Na čo by si mali počas zimy dať pozor majitelia chát, respektíve zazimovaných nehnuteľností?
Jedny z najvyšších škôd, ktoré môže zima spôsobiť, sa týkajú prasknutého vodovodného potrubia na menej využívaných nehnuteľnostiach. Poistenec ich často objaví oveľa neskôr, čoho výsledkom je nielen škoda na nehnuteľnosti zvonku, ale aj v jej vnútri. Okrem riadneho zazimovania by si preto majitelia nehnuteľností mali pred alebo aspoň počas zimy skontrolovať nielen poistenie nehnuteľnosti, ale aj domácnosti.
9/10 Prečo by domácnosti nemali zabúdať ani na kontrolu komínov a vykurovacích zariadení?
Ak osoba postihnutá požiarom nepredloží poisťovni kontrolu starú maximálne jeden rok, dostane zo svojej poistky len percentuálnu časť. „Ak dôjde k požiaru od komína, ktorý poškodený uplatní vo svojej poisťovni, skúma sa vždy príčinná súvislosť medzi závadou na dymovode a vznikom škody, prípadne jej rozsahom. Klientovi je potom poistné plnenie krátené len v prípadoch, kedy je táto príčina škody evidentná a súčasne sa zistí, že porušil svoju povinnosť pravidelnej údržby a kontrol,“ vraví Eva Svobodová z poisťovne UNIQA.
10/10 Kedy nahlásiť vzniknutú škodu poisťovni?
Každú škodu spôsobenú snehom či ľadom odporúčajú poisťovne nahlásiť okamžite, respektíve hneď, ako to bude možné. Súčasné technológie umožňujú tento krok realizovať tak telefonicky, ako i online. Poistenci by ju mali aj zdokumentovať a fotografie priložiť k hláseniu o poistnej udalosti.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.