Dlhoročné nadšenie investorov pre technologické akcie bolo poháňané nielen inováciami v technologických firmách, ale aj ultranízkymi úrokovými sadzbami. Obchodníci boli ochotní zaplatiť v cene akcií vyššie násobky krátkodobých ziskov technologických spoločností, aby sa podieľali na ich ďalekom raste.

Kalkulácie sa nečakane zmenili minulý rok, keď Fed začal agresívne zvyšovať úrokové sadzby v snahe skrotiť infláciu. Do konca roka 2022 sa technologický sektor prepadol o 29 percent a prvýkrát od roku 2013 bol výkonnosťou horší od indexu S&P 500. To sa však v roku 2023 opäť zmenilo smerom k dlhoročným trendom. Otázkou je, či tento nárast akcií je udržateľný, najmä po zaváhaní z tohto týždňa.

Päť hlavných fondov obchodovaných na burze, ktoré sledujú akcie, dlhopisy alebo komodity zaznamenalo prvý týždeň tandemových strát v tomto roku. Ich synchronizovaný pokles znamená najhorší týždeň pre všetky hlavné triedy aktív od októbra minulého roka.

Predražené akcie

„Trhy sú jednoducho predražené,“ povedal David Bahnsen, investičný riaditeľ spoločnosti Bahnsen Group, ktorá sa zaoberá správou majetku. „V siedmich veľkých technologických spoločnostiach panuje príliš veľká eufória.“

Akciový index S&P 500 teraz predstavuje dva rozdielne príbehy. Dôvodom je, že jeho kapitalizáciu momentálne asi z 30 percent tvorí niekoľko veľkých technologických spoločností.

Valuácia tejto úzkej skupiny leží pomerne vysoká. Môže síce ísť o spoločnosti, ktoré budú ponúkať dlhodobo vyšší rast, avšak ešte u nich nedošlo k „rekalibrácii“ na vyššiu požadovanú návratnosť danú vyššími sadzbami.

Strategička Savita Subramanianová z Bank of America je „veľmi optimistická, čo sa týka indexu s rovnými váhami všetkých spoločností“, teda indexu, ktorého výkony nie sú výraznou mierou ovplyvnené niekoľkými málo titulmi. Bežný investor môže do tohto indexu zainvestovať formou ETF od investičného správcu Invesco, s ročným správcovským poplatkom 0,2 percenta. Na rozdiel od klasického ETF, kde je sedmička najväčších technologických obrov na čele s Applom, Microsoftom a Amazonom zastúpená váhou 28 percent z celého ETF, tzv. „equal weight“(rovnako vážený) ETF má zastúpených každú z 503 spoločností len 0,2 percentnou váhou.

S. Subramanianová si myslí, že mnoho firiem v posledných rokoch znižovalo svoje zadlženie a bude zvyšovať efektivitu, „čo je najlepší býčí príbeh pre nasledujúcich desať rokov“. Jeho súčasťou potom môže byť okrem iného automatizácia, robotizácia a inovácia cloudových riešení. Analytička vníma z dlhodobého hľadiska ako pozitívny faktor vývoj na trhu práce. V tejto súvislosti expertka pripomenula, že predtým dochádzalo k otváraniu medzery v príjmoch a bohatstve - súčasné štrajky a zmeny na trhu práce vníma ako dôkaz, že situácia sa obracia.

V roku 2024 bude podľa expertky Bank of America klesať podiel veľkých technológií na celkovej kapitalizácii indexu S&P 500 a dopredu sa dostanú „niektoré staršie sektory.“ Investor by si mal zodpovedať pri investovaní jednoduchú otázku. Ak kupujem akcie, bude firma, ktorej akcie si kúpim, silná aj o 15 rokov? Dokáže sa adaptovať na nové prostredie?

Prečo prišiel pád

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa