Samozrejme, celé obchodovanie zostáva pod tieňom ukrajinskej krízy spôsobujúcej zvýšenú volatilitu v prvých dvoch dňoch týždňa. Streda tak bola konsolidačným dňom, keď sa všetky významné aktíva obchodovali v úzkych pásmach. Príčinu môžeme vidieť i v nadchádzajúcich dňoch, ktoré tradične na začiatok mesiaca prinesú kľúčové správy ako zasadanie ECB alebo americkú nezamestnanosť.
Investori pozornosť naďalej sústredia na Krym, na správy prichádzajúce od ruskej vlády či jej západných partnerov. V Paríži prebiehali rokovania ministrov zahraničných vecí USA, Británie, Poľska, Nemecka a Ruska, no bez hmatateľnejších výsledkov. Západ sa snaží krízu vyriešiť diplomatickou cestou. Rusi v stredu na potenciálne sankcie reagovali varovaním, že zavedú ďaleko prísnejšie protiopatrenia, čo sa dotklo niektorých akcií s aktivitami v európsko-ázijskej krajine.
Paneurópsky akciový index Stoxx 600 uzavrel stredu s minimálnou zmenou -0,03%, a to napriek povzbudivým dátam. Prieskum aktivity medzi manažérmi v sektoroch služieb PMI v eurozóne vzrástol na 52,6 z januárových 51,6, čo bolo nad odhadom spred necelých dvoch týždňoch. V pondelok expandujúcu aktivitu potvrdil i index za výrobné sektory.
Údaje naznačujú, že ekonomika menovej únie tempo rastu v najbližších kvartáloch zvýši. Eurozóna sa pochválila i silno rastúcimi maloobchodnými predajmi, ktoré v januári poskočili medzimesačne o 1,6%, čo bola dvojnásobne silnejšia expanzia oproti očakávaniam. Druhé čítanie HDP potvrdilo 0,3%-ný rast ekonomiky jednotnej meny v štvrtom kvartáli.
Ani tieto silné správy po masívnom pondelkovom prepade a utorkovom návrate nedokázali pohnúť akciami, ani eurom. Korporátny kalendár nebol príliš rušný. Najväčší zisk v rámci indexu Stoxx 600 si pripísala problémová talianska Banca Monte dei Paschi di Siena (cez 19 percent). Rast bol dôsledkom špekulácii, že by sa mohla stať cieľom akvizície a zatvárania rozsiahlych shortových pozícií (tzv. short squeeze). Na poli výsledkov očakávania prekonal francúzsky maloobchodný reťazec Carrefour (+4,4 percenta) a výraznejšie sklamanie v podobe zaostania za očakávaniami priniesla nórska spoločnosť Subsea 7 poskytujúca ťažobné služby pre producentov ropy (-7,8 percenta).
Paradoxné je, že zobchodované objemy na oboch brehoch Atlantiku boli v rámci alebo nad tohto ročnými dennými priemermi. Americký kalendár bol rovnako plný prvotriednych správ, ktoré ale naopak sklamali. Ani to však trhmi nezamávalo. Investori stále vinia počasie a slabosť považujú za dočasnú, čo sa stáva už malým trhovým klišé. Slabé dáta sú ospravedlňované počasím a na zriedkavejšie dobré čísla trhy rastú.
Pred otvorením trhov odhad tvorby pracovných miest v súkromnej sfére tradične zverejnila spoločnosť ADP. Podľa nej USA vytvorili vo februári 139-tisíc čistých pracovných miest, čo bolo pod odhadovanými 155-tisícmi. Druhá rana ekonomike prišla v priebehu obchodovania od prieskumu aktivity medzi manažérmi v nevýrobných sektoroch ISM. Index padol na štvorročné minimum 51,6 z 54. Významnejšie poklesy zaznamenali zložky zamestnanosť a exportné objednávky, čo nie je príliš povzbudivou správou pre budúcnosť. Index S&P 500 ukončil deň rovnako s minimálnou zmenou -0,01 percenta.
Americká centrálna banka zverejnila tzv. Béžovú knihu, ktorá je sumárom čiastkových reportov jednotlivých 12 regionálnych FED-ov. Podľa nej ekonomická expanzia pokračovala, no spotreba, zamestnávanie ľudí, realitný trh i priemysel boli obmedzené práve značne nepriaznivým počasím v uplynulých týždňoch. Janet Yellenová zložila prísahu, kde uviedla, že ekonomika stále funguje pod cieľmi FED-u. Môže ísť o prvý náznak zvažovania zmeny kurzu aktuálnej politiky centrálnej banky, teda pozastavenia jej sprísňovania.
Najvýznamnejšie pohyby v stredu azda zaznamenala ropa, ktorá pokračovala druhý deň v poklese (Brent -1,4%). Dlhopisy, ani euro, ani kovy nezaznamenali výraznejšie pohyby podobne ako akcie.
Vo štvrtok budeme jedným okom naďalej sledovať vývoj ukrajinskej krízy. Druhým zasa pravidelné stretnutie Generálnej rady ECB rozhodujúcej o menovej politike. Pravdepodobnosť nejakého uvoľňujúceho kroku prezidenta Draghiho narastá. V hre je asi najviac zastavenie sterilizácie nákupov dlhopisov z rokov 2010 a 2011.
Každopádne, zasadanie určite nenechá trhy pokojnými. Francúzi už ráno zverejnili prekvapivo lepšiu nezamestnanosť za štvrtý kvartál (10,2%). Vplyvnými údajmi ešte zvyknú bývať nemecké továrenské objednávky zverejnené na obed a americké žiadosti o podporu v nezamestnanosti ako posledný indikátor pracovného trhu pred zajtrajšou oficiálnou februárovou nezamestnanosťou.
Autor je portfólio manažér spoločnosti Across Wealth Management
- TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu