Vychádzame z predpokladu, že sa považujete za slovenského daňového rezidenta a predmetné akcie boli obstarané po roku 2003. V súlade so Zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia s Poľskom, zisky zo scudzenia akcií podliehajú zdaneniu len v tom zmluvnom štáte, ktorého je scudziteľ rezidentom, t. j. predmetný zisk z predaja vami dopytovaných akcií podlieha zdaneniu len v SR, a to bez ohľadu na skutočnosť, že ide o akcie emitované poľskou spoločnosťou.
Príjem z predaja akcií sa v SR považuje za tzv. ostatný príjem v súlade s §8 ods. 1 písm. e) Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“), t. j. za príjem z prevodu cenných papierov (ďalej len „akcií“). Do základu dane sa pritom v súlade s §8 ods. 2 ZDP zahrňuje vyššie uvedený zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie.
Výdavky
Treba upozorniť, že stratu z predaja akcií na daňové účely nie je možné dosiahnuť, keďže na sumu výdavkov presahujúcich príjmy z predaja akcií sa v daňovom priznaní neprihliada. Berte prosím na vedomie, že v súlade s §8 ods. 5 ZDP sa výdavkom pri príjmoch z predaja akcií rozumie kúpna cena preukázateľne zaplatená za akciu ako i výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom akcií.
Neuvádzate, či v čase obstarania predmetných akcií bola ich trhová hodnota nad úrovňou vami spomínaného emisného kurzu. Ak áno, tak váš zamestnávateľ vám mal predmetné „zvýhodnenie“ zdaniť v rámci spracovania mzdovej agendy ako formu príjmu zo závislej činnosti v súlade s §5 ZDP.
Budeme vychádzať z predpokladu, že túto povinnosť si váš zamestnávateľ splnil. V zmysle súčasného znenia príslušných ustanovení ZDP existuje teoretické riziko, že by ste si takto zdanenú sumu „príjmu“ nemohli uplatniť za výdavok pri predaji takýchto akcií. Osobne však zastávame názor, že túto možnosť máte, inak by dochádzalo k dvojitému zdaneniu vašich príjmov.
Oslobodenie príjmu
Rovnako by sme vás chceli upozorniť na možnosti oslobodenia predmetného príjmu. V súlade s §9 ods. 1 písm. i) ZDP platí, že od dane je oslobodený príjem z predaja vami dopytovaných akcií ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavky podľa §8 ods. 5 ZDP, t. j. zisk nepresiahne v príslušnom zdaňovacom roku 500 eur.
V prípade, ak príslušný zisk predmetnú sumu presiahne, do základu dane sa zahrnie zisk len nad túto hranicu. Treba však upozorniť, že uvedené platí za predpokladu, ak v príslušnom roku, v ktorom dôjde k predaju akcii, nebol dosiahnutý žiaden iný príjem z prevodu opcií, cenných papierov, prevodu podielu na s.r.o., komanditnej spoločnosti, prevodu členských práv družstva, alebo príjem z príležitostných aktivít a prenájmu. Suma 500 eur oslobodená od dane sa uplatní pre všetky tieto príjmy v úhrne za príslušný rok.
Vo vašej otázke neuvádzate, kedy ste predmetné akcie obstarali. Preto by sme vás chceli upozorniť, že v prípade akcií obstaraných od roku 2004 do konca roku 2010 je potrebné aplikovať aj prechodné ustanovenie §52j ods. 2 ZDP, ktoré ustanovuje, že na akcie obstarané od roku 2004 do konca roku 2010 sa aplikuje oslobodenie od dane podľa §9 ods. 1 písm. i) ZDP v znení účinnom do konca roku 2010, t. j. do výšky sumy 5-násobku platného životného minima.
Pre oslobodenie príjmov z prevodu akcií ktoré daňovník nadobudol do 31. 12.2010 sa použijú podmienky stanovené ZDP do 31. 12. 2010, t. j. oslobodenie od dane z príjmov sa bude posudzovať do hranice 5-násobku životného minima platného k 1. 1. 2010, t.j. vo výške 925,95 eura, t.j. do sumy vyššej ako je v súčasnosti platných 500 eur. Ak by nastala situácia, že by ste previedli v tom istom roku akcie nadobudnuté v roku 2011 a neskôr a zároveň akcie nadobudnuté aj z obdobia medzi rokom 2004 a 2010, najprv by ste si mali uplatniť oslobodenie do výšky 500 eur a až následne oslobodenie podľa vtedy platného znenia, vždy však ale len do výšky rozdielu sumy 925,95 - 500, t. j. do výšky 425,95 eur.
Okrem toho by sme vás chceli upozorniť, že od roku 2016 je od dane oslobodený aj príjem z predaja cenných papierov, t.j. aj akcií prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu, alebo obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi nadobudnutím a ich predajom presiahne jeden rok. Má sa pritom zato, že predmetné akcie nesmú byť považované za obchodný majetok predávajúceho.
Vo vašej otázke neuvádzate o aké akcie ide, ale existuje predpoklad, že môže ísť o akcie prijaté na obchodovanie na zahraničnom regulovanom trhu. Z našej praxe však určite odporúčame preveriť, či predmetný zahraničný trh spĺňa znaky regulovaného trhu.
Rovnako treba upozorniť, že suma „zdaniteľného zisku“ z predaja akcií podlieha aj odvodom na zdravotné poistenie.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.