I keď celková nákladovosť podielových fondov v konečnom dôsledku značne siaha na konečný výnos pre investora, Slovákov pri výbere fondov veľmi neovplyvňuje. Mnohí ani netušia, že by ich mal tento ukazovateľ zaujímať. No vo svete je číslo TER (Total Expense Ratio) sledované.
Podľa transatlantickej štúdie fondovej analytickej firmy Lipper FMI, ktorá patrí pod Thomson Reuters, sú európske podielové fondy drahšie než konkurenčné produkty spoza oceánu. Dôvodom sú najmä vysoké distribučné poplatky. Tie sú dvojnásobne vyššie na starom kontinente než v USA.
Kým v Európe podľa Lipper FMI dosahujú pri cezhraničných akciových fondoch v priemere 70 bázických bodov, v USA je to len 25 až 35 bázických bodov. To sa potom odráža aj na celkovej nákladovosti, ktorá je pri akciových fondoch v Spojených štátoch 1,32 percenta a v Európe 1,98 percenta. Fondy, ktoré sa predávajú len v jednej krajine, sú lacnejšie.
Iný pohľad
Hlavné vysvetlenie rozličných nákladov spočíva podľa štúdie v rôznych distribučných kanáloch. V Európe sú základným predajcom banky, no v Štátoch sa fondy predávajú priamo cez fondové supermarkety a finančných poradcov. Alebo cez penzijné schémy. Distribučný poplatok má pokryť náklady súvisiace s predajom, napríklad odmeny distribútorom, propagáciu či marketingové výdavky.
Rozdiely medzi kontinentmi sú aj v pozornosti, ktorá sa tomuto číslu venuje. V USA je bežne klasifikované a správcovia ho musia v prospekte vyčísľovať. V Európe sa o ňom špeciálne nehovorí. Typické je, že predajca dostáva časť správcovského poplatku. Ako poznamenáva Lipper, americkí investori sú takí nákladovo vnímaví, že 74 percent z nich zvažuje fondové výdavky pri výbere fondov. A ak chcú správcovia dobre predávať, musia nastavovať poplatky veľmi citlivo.
Nákladovosť
Európski fondoví manažéri podľa Lipper nevyužívajú úspory z rozsahu, i keď aktíva v správe narastajú. Na rozdiel od toho v Spojených štátoch manažéri využívajú kĺzavú škálu správcovských poplatkov – klesá s rastúcimi aktívami. Ako podľa Reuters dodáva Lipper, pevné správcovské poplatky, cezhraničné a sprostredkovateľské poplatky nie sú jediným dôvodom vyššej nákladovosti.
Pridáva sa aj nedostatok nezávislého dohľadu, ktorý by tlačil ceny nadol. Podľa šéfa poradenstva vo firme Lipper Eda Moissona vyššie poplatky v Európe môžu byť čiastočne spôsobené aj nesúrodým trhom s rôznou jurisdikciou. „Európsky trh je veľmi rozdrobený, to pridáva náklady a je ťažké odhadnúť, ako si s tým poradí,“ poznamenal pre agentúru Reuters E. Moisson.
Mimochodom, keď Lipper pri určovaní nákladovosti vážil fondy veľkosťou aktív, aby lepšie odhadol to, kam idú investorské peniaze, čísla boli ešte zaujímavejšie. Nákladovosť v štátoch pri akciových fondoch klesla na 0,91 percenta, pri cezhraničných európskych sa zviezla len k 1,89 percenta. Nižšie čísla boli aj pri dlhopisových fondoch, v ktorých sa nákladovosť na starom kontinente počítala na 1,24 percenta a v Amerike na 0,83 percenta.
Ilustračné foto na titulke - Profimedia.cz