Holandsko sa považuje za kolísku kapitalizmu. Už v 17. storočí vznikla v Amsterdame prvá burza s cennými papiermi na svete. V prímorskej krajine bol rozvinutý bankový sektor a Holanďania prišli aj s rôznymi finančnými inováciami ako zmenky či štátne dlhopisy. Amsterdam bol svedkom prvej spľasnutej burzovej bubliny známej ako tulipánová horúčka v roku 1637.
Dnes patria holadské banky aj poisťovne k najzdravším a najsilnejším na svete a sú lídrami v inováciach vo finančnom svete. Napriek tomu Holanďania bankárov nemajú radi, všimol si portál Bloomberg Businessweek. Prieskum inštitútu NIM z minulého roka ukázal, že v Holandsku bola dôvera voči bankárom na predposlednom mieste spomedzi skúmaných európskych krajín.
Antipatia k bankárom súvisí s povahou spoločnosti v Holandsku. „Holandsko je rovnostárskou krajinou s relatívne malými rozdielmi v príjmoch,“ povedal bývalý holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem. Podľa neho svet bankárov, ktorí sa snažia nadsadzovať svoje úspechy, nezapadá do holandskej mentality.
Prameň nevraživosti
Nevraživosť voči bankárom nepanovala v Holandsku odjakživa. Vzrástla po prepuknutí finančnej krízy v roku 2008. V tom čase boli holandské banky veľmi aktívne v požičiavaní peňazí doma aj za hranicami. Ich súvahy sa nafúkli do nebezpečných rozmerov a dosiahli výšku päťnásobku ročného HDP Holandska.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?