Súčasný ekonomický naratív hovorí o niekoľkých dôvodoch, prečo euro v tomto roku výrazne stratilo na hodnote.
Tým hlavným je, že americká centrálna banka zvyšuje úrokové sadzby oveľa razantnejšie ako ECB. To robí americké dlhopisy atraktívnejšie voči tým európskym. Investori sa tak zbavujú eura a nakupujú doláre. Problém tejto teórie však je, že americké dlhopisy klesali počas posledného pol roka ešte rýchlejšie ako dlhopisy európskych krajín.
Druhým dôvodom je status bezpečného prístavu, ktorý hovorí o tom, že v časoch turbulencii dolár posilňuje a euro oslabuje. Mystickému pojmu „bezpečného prístavu“ v svojej podstate pritom rozumie len málokto. Jedným z jeho mechanizmov je princíp, ktorého dôsledky plne pochopili investori až v roku 2008.
Počas veľkej finančnej krízy vtedy nekolabovali iba akcie, ale aj na forex zavítala obrovská volatilita. To, že v časoch finančnej paniky oslabili meny rozvíjajúcich sa krajín, nie je nič prekvapujúce. Pod tlak sa však dostali aj vysoko likvidné a dôveryhodné meny.
Napríklad austrálsky dolár. Ešte v júli 2008 bolo možné austrálsky dolár vymeniť za sto japonských jenov. O pol roka neskôr to bolo už iba 50. Jednoducho, japonský jen sa prudko posilnil a austrálsky dolár sa prudko oslabil. Ani na jedno neexistoval fundamentálny dôvod. Išlo o výsostne technickú záležitosť, za ktorou stáli masívne špekulácie.
A tie sa budujú aj v súčasnosti. Kto vsadil na správnu kartu, obrovsky zarobil.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?