Mnohí slovenskí podnikatelia, ktorí so štátom predtým obchodovali cez schránkové firmy, svoje vlastnícke štruktúry museli výrazne upraviť, prípadne sa k vlastníctvu schránkových firiem priznali. Najznámejší je prípad podnikateľa a smeráckeho sponzora Juraja Širokého, ktorý sa musel priznať ešte v registri, ktorý viedol Úrad pre verejné obstarávanie, k vlastníctvu Váhostavu. Za zápis mu ÚVO dal pokutu, Široký sa však dodnes kvôli tomu s úradom súdi.

Jednoznačným pozitívom zákona je, že pri približne 15- tisíc subjektoch v registri partnerov verejného sektora je podľa analýzy Transparency International Slovensko ako konečný užívateľ výhod uvedených menej ako dvadsaťpäť cyperských fyzických osôb.

Po roku od jeho schválenia rezort dal 7. augusta do pripomienkového konania novelu zákona. Tá mala vychytať technické nedostatky zákona, ktoré zaťažovali firmy zbytočnou byrokraciou. Expert strany Spolu na transparentnosť a právny štát Pavel Nechala ako prvý upozornil na to, že ide o zmeny zásadné, ktoré však budú znamenať nie vylepšenie súčasného stavu, ale znefunkčnenie celého zákona.

Navyše sa objavili kuloárne informácie, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa