Hlavnou správou je situácia na Ukrajine, Kryme a v Rusku, hoci vplyv na svetové trhy je zatiaľ skôr malý.
Cez víkend sme sa dočkali prvého kola prezidentských volieb na Slovensku a parlamentných volieb v Srbsku. V oboch prípadoch je šanca, že obe krajiny udržia svoju pozíciu, respektíve smerovanie do EÚ.
Hlavnou udalosťou bolo však referendum na Kryme. Pre trhy nie je podstatné, čo sa stane s Krymom a kto uverí výsledkom referenda. Trhy rieši najmä, či, kedy a v akej miere budú uvalené sankcie na Rusko. Situácia je však veľmi delikátna, pretože v prípade hlasitého zástancu sankcií Spojených štátov ide o málo významného obchodného partnera.
Z pohľadu Nemecka však tvorí Rusko 3-4 percentá exportu, z pohľadu Ruska je dovoz z Nemecka ešte významnejší. Rusko hrá hru na dvoch frontoch, buď poškodí svoje vzťahy s jedným významným partnerom Nemeckom, alebo druhým Ukrajinou.
V Českej republike je podstatné, že Ronald S. Lauder rezignoval na miesto šéfa predstavenstva CME. Minister priemyslu a obchodu Jan Mládek očakáva koniec tendra na dostavbu Temelína a bulharský regulátor hrozí odobratím licencie (obe sú správy dôležité pre ČEZ).
V utorok Oracle vyhlasuje výsledky, koná sa valné zhromaždenie Walt Disney. V stredu spoločnosť Inditex (prevádzkovateľ značiek Zara, Massimo Dutti a ďalších) vyhlasuje čísla a dáva výhľad na rok 2014. Spoločnosť doteraz silno rástla a investori budú čakať, aký výhľad bude potvrdený pre tento rok.
Podobne Nike ohlasuje čísla vo štvrtok. Reportujú tiež Deutsche Bank, Munich Re a Swatch. V utorok budeme sledovať dáta o sentimente ZEW eurozóny a Nemecka, priemyselná produkcia Ruska za február ešte nič nepovie o sankciách a očakávanom spomalení rozvíjajúcich sa trhov. Streda bude v znamení zasadnutia FED. V piatok potom zverejnia dáta o bežnom účte eurozóny.
Autor je analytik Saxo Bank A/S