Harvardský profesor a bývalý americký minister financií Larry Summers uviedol, že po sérii slabých hospodárskych ukazovateľov sa zvyšuje pravdepodobnosť recesie v USA. Tvrdí, že Federálny rezervný systém sa blíži ku koncu zvyšovania úrokových sadzieb.
„Je celkom jasné, že sa nachádzame na úplnom konci súčasného cyklu sprísňovania," povedal L. Summers pre Bloomberg. „Či už bude potrebný ďalší krok, alebo nie, myslím si, že to je úsudok, ktorý by si nemali nechať na poslednú chvíľu,“ povedal na adresu tvorcov politiky Fedu, ktorých ďalšie rozhodnutie príde 3. mája.
Štatistiky neprajú nádeji
L. Summers spochybnil správu o zamestnanosti za marec, ktorá podľa neho odzrkadľovala silu ekonomiky na začiatku prvého štvrťroka, ale teraz je vzhľadom na vyhliadky na sprísnenie úverovania menej relevantná. Údaje ukázali ďalší výrazný nárast počtu zamestnancov v USA, pričom miera nezamestnanosti klesla na 3,5 percenta.
Naopak, slabšie ako očakávané výsledky prieskumov nákupných manažérov vo výrobe a v službách, zverejnené minulý týždeň, signalizovali väčšie spomalenie aktivity, ako sa predpokladalo. Továrenský ukazovateľ dosiahol najnižšiu úroveň od jari 2020. Ďalšie údaje ukázali pokles počtu otvorených pracovných miest a trend nárastu počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti.
Najvýkonnejšia americká akcia za dve dekády. Nemusíte byť Tesla, aby ste všetkých predbehli
Zdá sa, že Fed je príliš závislý od údajov, ktoré prichádzajú z ekonomiky. Ak však používa nástroje, ktoré sú v ekonomike oneskorené, nemôže reagovať na každú jednu informáciu a miasť tým investorov. „Mám pocit, že dochádza k určitému značnému zúženiu úverov," povedal L. Summers. „Pravdepodobnosť recesie sa v tejto chvíli zvyšuje. A myslím si, že Fed má pred sebou veľmi, veľmi ťažké rozhodnutia, s veľmi veľkým obojstranným rizikom.“
Zmeniť prístup
Podľa L. Summersa tieto obojstranné riziká odrážajú dôsledky prehriatia ekonomiky. Vyzval Fed, aby sa zapojil do rozsiahlej revízie svojich interných modelov, pretože nedokázali predvídať prudký nárast inflácie, ktorý sa začal v roku 2021. Nezachytili ani riziká vznikajúce v bankovom systéme, ktoré sa dostali do centra pozornosti v súvislosti s kolapsom banky Silicon Valley (SVB) minulý mesiac.
„Fed sa musí pustiť do vážneho skúmania svojej podstaty,“ upozornil ekonóm. „Za posledného dva a pol roka sa Fedu nedarilo robiť dobre svoju prácu.“
Predseda Fedu Jerome Powell minulý mesiac povedal, že najnovšie údaje poukazujú na dezinfláciu v niektorých kľúčových segmentoch hospodárstva, no L. Summers mu oponuje. Aj v posledných rokoch tvrdo vystupoval proti argumentácii Fedu, ktorý tvrdil, že inflácia je dočasným problémom spôsobeným najmä prerušenými dodávateľskými reťazcami v čase výpadkov súvisiacich s pandémiou. Pritom však dodal, že dostať infláciu späť na dve percentá, čo je cieľ Fedu, zostáva výzvou.
„Bude veľmi ťažké dosiahnuť rovnováhu. Myslím si, že ekonomika sa spomalí a inflácia sa zníži, ale stále považujem riziká, že sa nám buď nepodarí natrvalo znížiť infláciu alebo sa ekonomika dostane do recesie, sú veľmi vysoké," hovorí L. Summers.
Nečakane, o pár mesiacov
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?