V zmysle ust. § 48 ods. 2 a 3 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) platí, že pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát. 

Podľa Zákonníka práce je opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu taký pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že zákonodarca obmedzuje opätovné uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu alebo predĺženie pracovnej zmluvy na určitú dobu, jednak počtom takto predĺžených pracovných zmlúv alebo opätovne dohodnutých zmlúv na určitú dobu, jednak celkovou maximálnou dobou. 

Zmluva na dobu určitú

Zamestnávateľ môže uzatvoriť prvú pracovnú zmluvu na určitú dobu bez vecného dôvodu najdlhšie na 2 roky a nad rámec 2 rokov túto pracovnú zmluvu už nemôže predlžovať bez vecného dôvodu. Z ustanovenia taktiež vyplýva, že zamestnávateľ môže uzatvoriť so zamestnancom pracovnú zmluvu na určitú dobu na kratšie obdobie ako dva roky a túto pracovnú zmluvu môže predĺžiť alebo opätovne dohodnúť bez vecného dôvodu v rámci 2 rokov najviac 2 krát. 

Ako uvádzate, medzi vašou spoločnosťou a zamestnancami bola uzatvorená pracovná zmluva na určitú dobu, a to 1 rok, pričom pracovný pomer bol predlžený, resp. opätovne dohodnutý na dobu 1 roku. Vo vašom prípade, po uplynutí 2 rokov ako zamestnávateľ vyčerpáte zákonné maximum pri uzatváraní pracovných zmlúv na určitú dobu bez vecného dôvodu s týmito zamestnancami. 

Vecné dôvody predĺženia

Zákonník práce taxatívne ustanovuje vecné dôvody, za ktorých je možné ďalšie predĺženie, resp. opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do 2 rokov a nad 2 roky, a to v prípade zastupovania zamestnanca (Zákonník práce viaže zastupovanie zamestnanca na konkrétne dôvody), vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku, vykonávanie sezónnych prác a vykonávanie prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.

Ďalšie predĺženie pracovného pomeru na určitú dobu do 2 rokov alebo nad 2 roky alebo jeho opätovné dohodnutie Zákonník práce umožňuje v prípade vysokoškolských učiteľov a tvorivých zamestnancov vedy, výskumu a vývoja, ak je na to objektívny dôvod vyplývajúci z povahy ich činnosti.

V prípade, ak máte záujem zamestnávať týchto zamestnancov po uplynutí doby, na ktorú je pracovná zmluva uzavretá a zároveň neexistuje vecný dôvod na predĺženie, resp. opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu, bude potrebné uzatvoriť s týmito zamestnancami pracovný pomer na neurčitý čas.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Pracovný pomer na dobu určitú po dvoch rokoch
Pracovný pomer na dobu určitú po dvoch rokoch
Pracovný pomer na dobu určitú po dvoch rokoch
Pracovný pomer na dobu určitú po dvoch rokoch