Mamička nastúpi na materskú dovolenku v roku 2013. Bude môcť uzavrieť s pôvodným zamestnávateľom, s ktorým mala uzavretú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, uzavrieť po nástupe na materskú dovolenku dohodu o vykonaní práce alebo novú pracovnú zmluvu na dobu určitú na iné pracovné miesto s tým, že nepríde o materské dávky?

V súlade s §30 Zákona o sociálnom poistení (ďalej len „ZSP“) zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku ak splnil podmienky nároku na nemocenskú dávku a nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ (ďalej len „VZ“) podľa §138 ods. 1 ZSP za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca napr. z dôvodu tehotenstva alebo starania sa o narodené dieťa, pri ktorých poberá materskú.

Problém spočíva v tom, že podľa §138 ods. 1 ZSP sa VZ zamestnanca, ktorý vykonáva činnosť uvedenú v §3 ods. 1 písm. a) ZSP rozumie príjem plynúci z tejto zárobkovej činnosti okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené, príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľa za zamestnanca atď. Zmenou v ZSP s účinnosťou od 01.01.2013 sa za zamestnancov už považujú aj mamičky pracujúce na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

V tejto súvislosti by sme Vás však chceli upozorniť na výklad vyššie uvedených ustanovení zo strany Sociálne poisťovne, ktorá zastáva názor, že pri posudzovaní príjmu ako vymeriavacieho základu podľa § 138 ods. 1 ZSP sa prihliada iba na príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého si zamestnankyňa uplatnila nárok na materské. Ak by ste teda počas obdobia trvania dôvodu na poskytovanie materského poberala príjem vyplývajúci z existencie nemocenského poistenia, z ktorého si uplatnila nárok na materské (z povinného nemocenského poistenia zamestnanca) a uvedený príjem by sa považoval za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 ZSP, za uvedené obdobie by zamestnankyňa nespĺňala podmienky nároku na materské.

Ak by sa ale zamestnankyňa počas poberania materského zamestnala u iného zamestnávateľa, alebo ak by so svojím pôvodným zamestnávateľom uzavrela novú pracovnú zmluvu zakladajúcu ďalšie povinné nemocenské poistenie zamestnankyne, existujúci nárok na materské predmetnej zamestnankyne by táto skutočnosť neovplyvnila, a to ani v prípade, ak by v čase poberania materského mala z uvedených pracovnoprávnych vzťahov príjem, ktorý by sa považoval za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 zákona.

Súčasne by sme Vás chceli upozorniť, že v súlade s §58 ZSP nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia. Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných VZ na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku a nemocenská dávka sa vypláca len jedna. Úhrn denných VZ určených podľa odseku 2 nesmie byť vyšší ako suma denného VZ určená z 1,5-násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Autor je Head of Advisory v spoločnosti Accace.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Práca počas materskej dovolenky
Práca počas materskej dovolenky
Práca počas materskej dovolenky
Práca počas materskej dovolenky