Emisie
Zdroj: TASR

Nové plány pre nižšie emisie

Členské štáty Európskej únie získali od roku 2013 z predaja emisných kvót 88,5 miliardy eur. Hoci polovica tejto sumy mala ísť na klimatické opatrenia, Slovensko im venovalo len 18 percent, uvádza portál euractiv.sk.

Povinnosť nakupovať emisné kvóty sa týka približne desaťtisíc európskych priemyselných podnikov, najmä firiem podnikajúcich v energetike a ťažkom priemysle. Od konca novembra tohto roku môžu firmy prihlasovať projekty na znižovanie emisií vo svojich prevádzkach cez rezort životného prostredia, na čo je celkovo vyčlenených 375 miliónov eur z plánu obnovy.

EÚ sa 13. decembra tohto roka dohodla na uhlíkovom cle, ktoré majú pri dovoze platiť dodávatelia železa, ocele či hnojív. Ide o doplnok k systému emisných kvót. Už dlhé mesiace prebiehajú v EÚ rokovania o prepracovaní systému obchodovania s emisiami, ale zatiaľ k spoločnému záveru nedošlo. Zámer Bruselu je dlhodobo jasný. Európska komisia chce do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o najmenej 55 percent v porovnaní s hodnotami z roku 1990, uvádza agentúra DPA.

Na stole je však ďalšia novinka. Poslanci Európskeho parlamentu a predsedníctvo Rady EÚ sa 14. decembra tohto roka dohodli na zahrnutí opatrení plánu EK s názvom REPowerEU do národných plánov obnovy na podporu nezávislosti od ruských fosílnych palív a ekologickej transformácie.

Platiť to bude spätne od februára 2022 do 31. decembra 2026. Krajiny EÚ, ktoré žiadajú dodatočné zdroje cez zmenený a doplnený plánu obnovy a odolnosti, budú musieť zaviesť opatrenia na úsporu energií a diverzifikáciu dodávok energií. Pre tento účel sú vyčlenené nové granty v celkovej výške 20 miliárd eur.