Spoločné povinné nákupy plynu, avšak tajne
Každá krajina si bude nakupovať plyn podľa seba, ale prispôsobí sa väčšine. Väčšina štátov Európskej únie (EÚ) podporila Platformu pre spoločný nákup plynu ešte v októbri tohto roka. V praxi to znamená, že štáty EÚ by mohli nakupovať spoločný plyn ešte pred letom 2023. V princípe by išlo o niečo podobné, ako to bolo pri nákupe vakcín.
Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb doteraz dostali krajiny EÚ 400 miliónov dávok vakcín, ktoré nikdy neboli spotrebované, ale boli zaplatené. O aké miliónové sumy šlo, dodnes mlčí aj slovenské ministerstvo zdravotníctva.
Nehovoriac o Európskej prokuratúre, ktorá podľa denníka Die Welt vyšetruje nákup proticovidových vakcín za 1,8 miliardy eur z mája 2021. Podozrivou je aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Novinárskym požiadavkám na odkrytie možných podozrení však EK nevyhovela.
Podobné nedostatky sa môžu objaviť aj pri spoločnom nákupe plynu, kde Brusel jednoducho nariadi, ktorá krajina má odobrať aké množstvo a za akú cenu.
Faktom je, EK zmluvy s jednotlivými krajinami sú utajené, ani vláda na Slovensku ich verejne neprezentuje, na priame otázky TRENDU nereaguje žiadny z rezortov. Mnohé európske médiá však poukazujú na tajné zmluvy a otázniky sa dvíhajú nad obchodnými praktikami v pozadí, keďže tie majú ďaleko od deklarovanej transparentnosti.