Minimálne hodnoty v súčasnej legislatíve
Minimálna hodnota stravného lístka sa zvýšila od začiatku tohto roka zo 4,80 na 5,10 eura. To je 75 percent z hodnoty stravy pri pracovnej ceste v trvaní päť až 12 hodín Rezort práce tak reagoval na vývoj indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Stravné pre 5- až 12-hodinovú pracovnú cestu sa zvýšilo o 40 centov na 6,80 eura, pri ceste od 12 do 18 hodín o pol eura na 10,10 eura a pri viachodinovom trvaní pracovnej cesty zo 14,50 na 15,30 eura.
Podľa Zákonníka práce a zákona o cestovných náhradách má zamestnávateľ zabezpečiť zamestnancovi jedno teplé jedlo, ak odpracuje viac ako štyri hodiny denne. Môže tak urobiť formou vlastnej kantíny, využitia kantíny iného zamestnávateľa či donášky jedál. Veľa firiem stále využíva služby emitentov stravných poukážok či elektronických kariet. Od marca 2021 môžu firmy poskytovať zamestnancom aj finančný príspevok na stravovanie a v súčasnosti už aj elektronickú kartu.
Z prieskumu AMOBE realizovaného v lete 2022 na vzorke 1 083 respondentov vyplýva, že približne tretina z finančného príspevku končí v reštauráciách, zvyšné dve tretiny smerujú do obchodov s potravinami. „V dôsledku pokračujúcej recesie a vysokej inflácie predpokladáme, že v súčasnosti to bude ešte menší podiel, ktorý smeruje do slovenského gastra,“ objasňuje výkonný riaditeľ AMOBE. Podľa 90 percent ľudí nie je suma na stravné postačujúca.