senior
Zdroj: Shutterstock

Zmena určovania dôchodkového veku

Od roku 2019 zákon garantoval hornú hranicu dôchodkového veku, takzvaný dôchodkový strop 64 rokov. Dôchodkový vek bol určovaný pre konkrétne ročníky narodenia, pričom sa predlžoval každý rok o dva mesiace. Znižovali ho rôzne faktory, napríklad počet detí či typ povolania. Za každé vychované dieťa bolo napríklad možné odísť do dôchodku o pol roka skôr.

Uvedené pravidlá sa od januára 2023 menia. Po novom zaniká dôchodkový strop na úrovni 64 rokov a dôchodkový vek sa určí podľa strednej dĺžky života. Týka sa to už ľudí narodených v roku 1967 a neskôr.

Ak sa poistenci narodili skôr, do penzie idú podľa pôvodných tabuliek, teda najneskôr vo veku 64 rokov. Zároveň sa zachovalo opatrenie, podľa ktorého sa bude ženám, ktoré vychovali dieťa, dôchodkový vek znižovať o šesť mesiacov za každé vychované dieťa, maximálne však o 18 mesiacov.

„Ide o kľúčové a dôležité opatrenie smerujúce k udržateľnosti dôchodkového systému,“ zdôrazňuje Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments.

„Horná hranica 64 rokov, ktorú máme aktuálne na Slovensku, je jedna z najnižších v Európskej únii a bezpochyby ide o dôchodkový strop, ktorý si ekonomika nebude môcť v budúcnosti dovoliť vzhľadom na nepriaznivý demografický vývoj,“ objasňuje.  

V krajinách, ktoré sú dlhodobo vnímané ako krajiny s najviac udržateľným dôchodkovým systémom, je dôchodkový vek dlhší ako u nás. Napríklad v Holandsku je horná hranica 68 rokov, v Dánsku 67, vo Švédsku v prípade mužov 66 rokov.