Od 1. júla začali platiť v novele zákona o zdravotnej starostlivosti nové pravidlá pre uznávanie práceneschopnosti. Ošetrujúci lekár pacienta môže uznať za dočasne práceneschopného spätne najviac tri dni na základe ošetrenia služby prvej pomoci alebo ústavnej pohotovostnej služby. Ak ide k svojmu lekárovi neskôr, ten mu spätne maródku nevypíše. Dosiaľ bolo na lekároch koľko dní dozadu uznajú PN-ku pacientovi.

 "Doteraz v zákone nebola presne stanovená lehota, do ktorej mohol lekár poistencovi spätne uznať PN-ku. Teraz ju môže uznať maximálne tri dni spätne. To je hlavná zmena, ktorú by mal poistenec zaregistrovať. Ďalšie zmeny v zákone vychádzajú z doterajšej praxe, ktorá bola zaužívaná, ale teraz sú tieto pravidlá upravené aj zákonom," vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

V prípade, ak PN-ku nevystaví príslušný lekár, nebude uznaná odo dňa zistenia choroby alebo bude potvrdená spätne viac ako tri dni, Sociálna poisťovňa neprizná nárok na nemocenské.

O dočasnej pracovnej neschopnosti rozhoduje všeobecný lekár alebo lekár so špecializáciou v odbore gynekológia a pôrodníctvo, alebo lekár zdravotníckeho zariadenia ústavnej starostlivosti.

Ak ošetrujúci lekár rozhodol o dočasnej pracovnej neschopnosti, vystaví pacientovi potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti. Tá sa začína dňom, kedy lekár zistil chorobu. Pacient, ktorému potvrdenie o PN-ke vystavil ošetrujúci lekár ústavnej starostlivosti, musí potom prísť k svojmu ošetrujúcemu ambulantnému lekárovi do troch dní odo dňa prepustenia zo zdravotníckeho zariadenia ústavnej starostlivosti.

Nová legislatíva upravuje aj liečebný režim a pokračovanie PN-ky. Ošetrujúci lekár môže pacientovi povoliť vychádzky, môže zmeniť ich čas, prípadne ich zrušiť ale aj zo závažných dôvodov povoliť zmenu miesta pobytu pacienta počas PN-ky. Čas vychádzok a zmenu miesta pobytu pacienta lekár zaznamená na potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti a v zdravotnej dokumentácii pacienta.

Ak sa po ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti zdravotný stav osoby zhorší, ošetrujúci lekár vystaví nové potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, na ktorom vyznačí údaj "pokračovanie dočasnej pracovnej neschopnosti."

Kedy Sociálna poisťovňa neprizná nemocenské

  • Ak zamestnanec, SZČO a dobrovoľne poistený nebol nemocensky poistený ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky
  • Ak zamestnanec nemal príjem zo zamestnania, z ktorého si uplatnil nárok na nemocenské
  • Ak SZČO a dobrovoľne nemocensky poistený nezaplatili poistné riadne a včas (tolerancia menej ako päť eur,  sledované obdobie posledných päť rokov), pri nemocenskom a ošetrovnom nemali aspoň 270 dní nemocenské poistenie v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN-ky alebo potreby ošetrovania

Od 1. júla 2014 pribudli ďalšie  dôvody

  • potvrdenie o PN-ke nevystavil príslušný lekár
  • PN-ka nebola uznaná odo dňa zistenia choroby
  • PN-ka bola uznaná viac ako tri dni spätne

Zdroj: Sociálna poisťovňa