Úrok je odmena veriteľovi za dočasné poskytnutie peňažných alebo iných prostriedkov dlžníkovi. Podmienky poskytnutia pôžičky medzi fyzickou osobou a právnickou osobou sa upravujú v Zmluve o pôžičke podľa Občianskeho zákonníka § 657 v z.n.p.
Po podpise Zmluvy sa aktivujú práva a povinnosti dlžníka a veriteľa uvedené v nej. Z toho vyplýva, že podmienky poskytnutia pôžičky sa upravujú vopred a nie spätne. Úroky je teda možné požadovať len podľa Zmluvy a len z nesplatenej časti pôžičky.
Pokiaľ sa veriteľ a dlžník dohodnú počas splácania pôžičky na zmene podmienok pôžičky, teda že z bezúročnej pôžičky sa stane pôžička úročená, môžu tak urobiť najlepšie formou dodatku k zmluve o pôžičke, v ktorej si dohodnú nové podmienky pre nesplatenú časť pôžičky, teda napríklad aj úroky. Splatenej časti sa zmena netýka, keďže v čase splatenia bola platná zmluva pôvodná, v ktorej úroky dohodnuté neboli. Tento právny názor odporúčam konzultovať s advokátom.
Úroky sa budú účtovať na účet 562 – úroky.
Čo sa týka podmienky zaplatenia, tak tieto úroky môžu byť daňové bez ohľadu na zaplatenie. Ak sú ale medzi spriaznenými osobami, tak tam platí ustanovenie §21a Zákona o dani z príjmov o nízkej kapitalizácii , tzn., že úrok je daňový iba do limitu 25 % z výsledku hospodárenia pred odpismi a úrokmi. Ak úrok presiahne limit 25 % , tak táto časť je nedaňová.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.