Súčasná ponuka študentských pôžičiek je v porovnaní s minulosťou obmedzenejšia, keďže štandardnú študentskú pôžičku aktuálne poskytuje len Slovenská sporiteľňa, prípadne sa o ňu dá požiadať prostredníctvom Fondu na podporu vzdelávania.
„Študentská pôžička je určitá forma spotrebného úveru, pri ktorom študent nemusí preukazovať využitie poskytnutých peňazí. Študentskou pôžičkou si môže zaplatiť školné, bývanie na internáte, ale aj dovolenku.“
Okrem týchto možností však aktuálne niektoré banky poskytujú aj bezúčelové spotrebné úvery s nulovým úrokom, čo môže byť zaujímavou alternatívou aj pre tých, ktorí počas svojho štúdia potrebujú získať peniaze navyše. V tomto prípade je však podmienkou, aby študent mal trvalý príjem. Aké sú podmienky jednotlivých produktov a ktoré z nich majú viac plusov ako mínusov?
Slovenská sporiteľňa ponúka úrok od 4,49 percent ročne
Štandardnú študentskú bankovú pôžičku poskytuje aktuálne iba Slovenská sporiteľňa, pričom banka neskúma, na aké účely finančné prostriedky študent využije. Úver je určený pre vysokoškolákov denného štúdia už od prvého ročníka, ako aj interným doktorandom vo veku od 18 do 26 rokov.
Študenti oň môžu požiadať vo výške od 300 do 35-tisíc eur, pričom banka ho poskytuje všetkým bez ohľadu na to, v akej krajine študujú.
„Snažíme sa tak pomôcť vysokoškolákom s financovaním štúdia, nákladov na študijné pobyty a kurzy doma či v zahraničí, alebo s úhradou nečakaných výdavkov,“ uvádza hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Top 7 chýb, ktorých sa Slováci dopúšťajú vo svojom finančnom správaní
Výhodou je, že pôžička je bez poplatkov za predčasné splatenie a mimoriadne splátky. Dá sa získať dokonca na počkanie, pričom doba splatnosti je stanovená na jeden až osem rokov. Za poskytnutie pôžičky študent neplatí žiadny poplatok. Jej nevýhodou môže byť úroková sadzba od 4,49 percent ročne, keďže na trhu sú v súčasnosti aj iné lacnejšie možnosti.
Netreba však zabudnúť, že pri tomto type pôžičky je nutné uviesť spoludlžníka, ktorý sa za študenta zaručí, pričom študent v tom čase nemusí mať žiadny trvalý príjem. „Stačí vyplniť žiadosť a predložiť doklad totožnosti a potvrdenie o štúdiu. V žiadosti je potrebné uviesť aj spoludlžníka s akceptovateľným príjmom. V praxi je takýmto spoludlžníkom najčastejšie rodič alebo iná študentovi blízka osoba,“ dodáva M. Cesnaková.
Fond na podporu vzdelávania s úrokom tri percentá ročne
Druhou možnosťou, ako získať financie potrebné počas štúdia, je Fond na podporu vzdelávania. „Pre študentov bez trvalého príjmu vychádza štátom dotovaný Fond na podporu vzdelávania najvýhodnejšie. Úrok pôžičky je na tento akademický rok nastavený na tri percentá ročne, ktorý platí počas celej splatnosti úveru,“ hodnotí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Aj táto pôžička je bez poplatkov za vybavenie úveru či mimoriadne splátky a predčasné splatenie. Na jej vybavenie je aj v tomto prípade potrebné mať ručiteľa, ktorý má preukázateľný zdroj príjmu.
P. Kunzo zároveň upozorňuje, že hoci ide o lacnejšiu formu získania pôžičky, študent musí počítať s nižšími limitmi. Pri bakalárskom a magisterskom štúdiu ide o maximálne 5-tisíc eur, pri internom doktorandskom štúdiu do 8-tisíc eur.
Niektoré finančné produkty nás za desať rokov dokážu obrať aj o tisícky eur
Splatnosť pôžičky je od päť do desať rokov a plynie odo dňa poskytnutia úveru s tým, že počas denného štúdia sa uplatňuje odklad, keď sa suma neúročí. M. Búlik pripomína, že odklad začiatku splácania v kombinácii s trojpercentným úrokom, ktorý je nižší ako súčasná inflácia, úver pre študenta ešte zlacňuje. Navyše na základe odôvodnenej žiadosti sa splatnosť pôžičky môže predĺžiť rozhodnutím Rady fondu aj na 20 rokov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?