Trhy sú si veľmi dobre vedomé blízkosti maxím a toho, že už nejaký čas nie sú schopné maximá prekonať. To dokopy s postupným pomalším uvoľňovaním menovej politiky vytvára výzvu pre všetky.

Bolo dosť možné, že situácia na Kryme a Ukrajine bude spúšťačom korekcie. Nestalo sa tak, a teda s každým dňom pravdepodobnosť uvalenie sankcií a/​​alebo korekcie na trhoch klesá.

Čo podľa nás môže byť pravdepodobnejším spúšťačom korekcie je situácia v Číne. Najväčšou zaujímavosťou minulého týždňa bola zrejme silnejšia korekcia na zlate, ktoré sa po aktualizovaných postojoch z FEDu dostalo opäť pod 1300 dolárov za uncu.

Podobný dôvod bol tiež posilnenie dolára voči japonskému jenu, ktorý sa tak dostal po dlhšom čase nad úroveň 103.

Niektorých pravdepodobne prekvapilo razantné posilnenie tureckej líry. Tá sa po januárových výpredajoch a kroku centrálnej banky stabilizovala. Trh dúfal (a nakoniec sa to vyplnilo), že vládnuca strana zostane pri moci a za cenu potláčania demokracie a médií zostane Turecko stabilné a nedôjde k tureckej jari.

V tomto týždni možno očakávať doznievanie volieb v Turecku, začiatok volieb v Maďarsku. V utorok bude pravdepodobne zdražený zemný plyn od Gazpromu pre Naftogaz (zdraženie pre ukrajinských občanov príde ďalší mesiac). V piatok je tiež posledný deň na prihlášky pre ukrajinské prezidentské voľby.

Z makroekonomických udalostí bude kľúčové zasadnutie ECB vo štvrtok, dáta o americkom trhu práce v piatok. Prekvapiť tiež môžu dáta o indexe nákupných manažérov v Číne, Veľkej Británii a USA (utorok).

V pondelok popoludní je dobré sledovať dáta o trhu nehnuteľností v Británii, špecificky dáta o novo schválených hypotékach. Zlé počasie bude pravdepodobne dôvodom slabších dát o nových hypotékach. K tomu v stredu prídu dáta o cenách nehnuteľností.

Autor je analytik Saxo Bank A/S