I keď ostatné mesiace naznačujú, že podielnici pomaly opäť získavajú dôveru v investovanie do fondov, najväčší správcovia na Slovensku sa stále nemôžu cítiť komfortne. Hoci tri mesiace dozadu Asset Managementy VÚB, Slovenskej sporiteľne i Tatra banky zaznamenali plusové čisté predaje za necelých 22 miliónov eur, stále je to len zlomok toho, čo stratili v predchádzajúcom období – veď za ostatných šesť mesiacov im odišlo vyše 109 miliónov eur. Nehovoriac o číslach za rok dozadu, počas ktorého z fondov predávaných najväčšími hráčmi odišlo viac než 1,3 miliardy eur.
Ako správcovia svorne tvrdia, oživeniu podielových fondov ako najdostupnejšieho spôsobu investovania na finančných trhoch nechávajú voľný priebeh. „Vzhľadom na dôsledky finančnej krízy bola dôvera mnohých investorov naštrbená. Potrvá určitý čas, kým sa vrátia späť,“ zmieruje sa so situáciou riaditeľ Tatra Asset Managementu Peter Žilinek.
Cestu znižovania poplatkov, ktoré by v konečnom dôsledku zlepšilo pozíciu klientov, svorne odmietajú. Ako hovorí šéf VÚB Asset Managementu Marián Matušovič, klienti by sa nemali do fondov lákať, najmä nie poplatkami, ale mali by sa skôr vzdelávať. Aby poznali riziká spojené s investovaním i pravdepodobnosti zisku či straty. „Snažíme sa klientov vzdelávať a touto cestou prebudiť ich záujem o investovanie,“ hovorí.
Poplatky v peňažných
No beztak sa zdá, že nielen situácia na finančných trhoch, ale i poplatky môžu byť jedným z dôvodov zmeneného záujmu klientov. Najmä pri peňažných fondoch, ktoré väčšina ľudí vníma ako priamu alternatívu k sporiacim bankovým produktom. Príklad: Asset Management Slovenskej sporiteľne podľa Zuzany Kardelisovej z podpory predaja cestou znižovania poplatkov zabojovať nechcel. V marci čiastočne dobehol to, čo začali jeho konkurenti koncom vlaňajška. A znížil správcovský poplatok v najväčšom Eurovom peňažnom fonde o tri desatiny percentného bodu.
„V druhej časti polroka sa situácia mierne zmenila k lepšiemu – znížil sa počet redemácií z nášho najväčšieho fondu,“ hodnotí Z. Kardelisová. AM SLSP pritom zostal oproti konkurencii z trojlístka najväčších v poplatkoch za správu a depozitára najdrahší (0,7 %).
Iná situácia bola v Tatra Asset Managemente, ktorý vlani dočasne znížil správcovský poplatok (aj) v Euro peňažnom fonde. A v apríli ho – hoci nie na pôvodnú výšku – vrátil. Klienti začiatkom roka výrazne zmiernili redemácie, no po odznení akcie sa objem čistých výberov opäť zvýšil. VÚB Asset Management znížil správcovský poplatok od januára a má ho najnižší spomedzi najväčších správcov (0,53 %). Jeden z dôvodov bolo podľa M. Matušoviča aj prijatie eura. „Keďže sa nám rozšírili možnosti investovania na efektívne fungujúcich peňažných trhoch EÚ, znížili sme poplatok na výšku štandardnú v rozvinutých európskych krajinách,“ hovorí. Hlavný peňažný fond VÚB AM má ako jediný oproti rivalom za tri mesiace od mája do júla kladný čistý prílev z predaja vyše 22 miliónov eur. A M. Matušovič je ako jediný z trojice najväčších s výsledkami jeho firmy spokojný.
Zaistený únik
Akciu vo forme poplatku má aktuálne TAM. Záujem klientov má prebudiť dočasné zníženie vstupných a transferových poplatkov v CPPI Zaistenom fonde IV od TAM. Zaistené fondy, ktoré má TAM v štyroch sériách, pritom stoja za väčšinou jej redemácií. „Na celkovej hodnote záporných čistých predajov sa takmer tromi štvrtinami podieľali dva zo zaistených fondov,“ hovorí P. Žilinek. Odlevy boli v závere prvého referenčného obdobia – v januári, respektíve v júni.
Foto na titulke - Maňo Štrauch