Na úpravu poplatkov doplnkových dôchodkových spoločností sa rezort práce chystal vyše roka. Momentálne dal na pripomienkovanie znenie novely, ktorou sa prístup k poplatkom mení.
Po vzore druhého piliera sa majú skladať z pravidelného poplatku najviac vo výške 0,165 percenta z aktív mesačne a podielu na výnosoch. Ten je upravený podobne ako v druhom pilieri veľmi konzervatívne – ak hodnota doplnkovej dôchodkovej jednotky klesne, DDS za daný deň nebude mať nárok na odplatu.
To môže spôsobiť problémy hlavne rizikovejším fondom, ktoré majú nainvestované v akciách. Základný poplatok je nastavený zhruba na úroveň súčasnej najlacnejšej DDS Tatra banky, ktorá si za správu fondov účtuje 1,95 percenta z aktív ročne. Ostatné DDS teda budú musieť zľaviť, pričom výpadok si budú môcť nahradiť podielmi na výnosoch. Najväčšie doplnkové fondy sú historicky veľmi konzervatívne, a tak by nemuseli mať problémy plniť podmienku neznehodnocovania úspor.
Z dosiahnutého výnosu si DDS budú môcť nechať desatinu, postupom času tento podiel stúpne do roku 2020 na pätinu. Rušia sa i niektoré z poplatkov spojené s prestupmi – ak klient vydrží u jednej DDS viac ako tri roky, pri prestupe už nebude musieť platiť poplatok. Ak zákon prejde parlamentom, mal by platiť od začiatku budúceho roka.
Foto na titulke - Flickr.com