Menej špinavých peňazí, viac férového podnikania. Európa presadila reguláciu kryptomien, ktorá má do podnikania s nimi zaviesť viac transparentnosti. Okrem iného má chrániť spotrebiteľov, odlíšiť poctivo fungujúce firmy v kryptosvete od nepoctivých a zabrániť možným podvodom.

Európska legislatíva o finančných službách doteraz nijako neupravovala prevody virtuálnych aktív. Tomu je už koniec. Svetlo sveta uzrel vôbec prvý ucelenejší súbor predpisov pre kryptomenové odvetvie. Novinkou je, že firmy, ktoré vydávajú a obchodujú s kryptoaktívami, budú musieť mať licenciu od národného regulátora. Získajú tak akýsi „pas“ na obsluhu klientov v rámci všetkých 27 členských krajín EÚ. 

Európsky parlament totiž pred pár dňami schválil dve nové regulácie, týkajúce sa kryptoaktív. Konkrétne nariadenie o trhoch s kryptoaktívami (MiCA) a nariadenie o údajoch sprevádzajúcich prevody financií a určitých kryptoaktív (TFR). Ide o ďalšie z opatrení v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Súčasná legislatíva podľa slov Daniela Ďuriača, experta finančných inovácií Národnej banky Slovenska vyžaduje, aby sa pri prevodoch financií uvádzali údaje o tom, kto je platiteľ a kto príjemca.

„Nariadenie TFR rozširuje túto povinnosť aj na prevody kryptoaktív. Konkrétne táto povinnosť bude platiť na poskytovateľov služieb kryptoaktív, ktorí budú musieť zabezpečiť pri takýchto prevodoch údaje ohľadom platiteľa a príjemcu,“ dodáva pre TREND  D. Ďuriač. Platiť to však nebude napríklad pri prevodoch kryptoaktív, do ktorých nie sú zapojení poskytovatelia služieb kryptoaktív.

Technické aspekty týchto povinností budú špecifikované v usmerneniach, ktoré pripraví Európsky orgán pre bankovníctvo. Nariadenie TRF nie je potrebné zavádzať do slovenského právneho poriadku, bude totiž priamo účinné v celej EÚ, spolu s nariadením MiCA, koncom roka 2024, dodal expert NBS.

Ako však vidia túto európsku legislatívnu novinku odborníci z praxe? Čo to spôsobí na finančnom trhu? TREND prináša pár odpovedí od nich. 

Štěpán Hájek, analytik XTB

Priestor kryptoaktív dostáva jasné pravidlá hry, ktoré majú predovšetkým ochrániť používateľov. Rozhodnutie pre EÚ ako jeden z najväčších trhov môže podporiť ďalší postup regulácie v Spojených štátoch amerických, ktoré sa výraznejšej regulácie zatiaľ nedočkali.

Kroky Európskeho parlamentu však prichádzajú po krachu kryptomenovej burzy FTX, kde zlyhal dohľad amerických orgánov, došlo k strate miliárd amerických dolárov na klientskych účtoch a následne k nútenému uzavretiu dvoch plne regulovaných kryptobánk v USA.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa