Ani niekoľko dní pred koncom tohto roka nie je jasné, koľko vlastne budú platiť domácnosti za energie. Uspokojiť ich majú vládne sľuby.
Po schválení štátneho rozpočtu je vraj isté, že Slováci budú mať ďalšie mesiace lacnú elektrinu za nezmenenú cenu, ceny za plyn a teplo stúpnu o 15 percent. Na pomoc domácnostiam má ísť zo štátnej kasy viac ako 2,5 miliardy eur. Tým však otázky z pohľadu praxe len začínajú.
Ekonomická situácia Slovenských elektrární (SE), ktoré podpísali s vládou ešte v apríli memorandum o dodávke lacnej elektriny, je podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana zložitá aj preto, lebo tretí jadrový blok v Mochovciach sa nepodarí v predpokladanom termíne uviesť do prevádzky.
„Vláda ani ja osobne nechceme situáciu sťažovať a komplikovať viac, ako je. Aj vzhľadom na to, že SE sú súčasťou kritickej infraštruktúry a štát je tretinovým akcionárom, musíme nájsť vhodné riešenia dovtedy, kým nám tretí blok v Mochovciach nenabehne na plný výkon," dodal K. Hirman.
Rezort sa chce s akcionármi SE dohodnúť na vhodných riešeniach, aby spoločnosť mohla bez problémov a plynulo fungovať aj po 1. januári. Má na to už len pár dní. Kým podľa pôvodného plánu mali mať SE ku koncu októbra tohto roka zisk EBITDA na úrovni 400 miliónov eur, realitou je podľa ministra strata 211 miliónov eur.
Ako nedávno upozornil bývalý štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek (SaS), problémom je práve chýbajúca podpísaná zmluva. „Zmluva so SE o dodávke lacnej elektriny pre domácnosti je už dávno vyrokovaná a s jej podmienkami nemá problém ani Európska komisia (EK). Potvrdiť ju ešte musia akcionári, čo sa však vzďaľuje čoraz viac,“ spresnil.
Z programu valného zhromaždenia spoločnosti 16. decembra na podnet štátu tento bod vyňali, tvrdí K. Galek. Dôvodom má byť to, že ministerstvo financií chce túto elektrinu ešte zdaniť. Zmluva však podľa ministra hospodárstva nie je stále podpísaná preto „lebo štát nemá celkovú dohodu o riešení situácie v SE.“ Kde je vlastne pravda, sa zrejme ukáže už čoskoro.
Zmluva s elektrárňami sa zasekla
Rizikom sú aj spomínané nové dane. Na konci decembra tohto roka je jasné len to, že daň z nadmerného príjmu budú platiť výrobcovia energií zo zariadení s inštalovaným výkonom nad 0,9 megawattu (MW) a tiež dodávatelia energií, s čím počíta schválená novela zákona o energetike. „Konkrétny spôsob, akým platiteľ určí výšku nadmerného príjmu za odvodové (alebo preddavkové) obdobie, určí vláda nariadením," uvádza rezort hospodárstva v dôvodovej správe k zákonu.
Výška odvodu bude 90 percent z nadmerného príjmu a odvod by sa mal vzťahovať na obdobie od decembra 2022 do decembra 2024. Avšak v memorande má byť uvedené, že SE poskytnú domácnostiam elektrinu za dotované ceny, ale uvedená daň ich mala obísť. Dôležitú úlohu v tomto prípade zohrá aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP) ako takzvaný „agent“.
Ten má podľa elektriny dodanej SE vytvoriť krivku odberu domácností a podľa historickej spotreby v príslušnej bilančnej skupine ju dodať dodávateľom elektriny. Akým spôsobom sa to udeje, je opäť zahalené rúškom tajomstva.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?