Slovenskí obchodníci musia mať registračné pokladne pripravené na príchod eura do 24. augusta tohto roka. V tomto termíne majú povinnosť uvádzať dvojité údaje nielen na pultoch, ale aj vo výslednej sume na pokladničných bločkoch.
Do konca tohto roka bude koruna hlavná mena a cena v eurách informatívna. Od januára sa situácia obráti a do konca decembra 2009 bude pri dvojitom vyjadrovaní ceny hlavná mena euro.
Martin Beca, finančný riaditeľ výrobcu pokladní Elcom, pripomína, že mnoho obchodníkov mylne pochopilo pravidlá o duálnom zobrazovaní. Časté omyly sa týkajú predajní zamestnávajúcich najviac päť ľudí. Tie nemusia mať cenovku každého tovaru duálne označenú. Stačí, ak v obchodoch budú mať na jednom mieste dvojitý cenník všetkých tovarov.
Podnikatelia sa mylne domnievali, že táto výnimka platí aj pre registračné pokladne, ktoré nemusia zobrazovať duálne ceny. Lenže kasa musí vždy zobraziť aj údaj v eurách – aspoň výslednú sumu nákupu. Ceny jednotlivých položiek na bločku stačia v hlavnej mene. M. Beca tiež upozorňuje, že nie je povinnosť zobrazovať konverzný kurz.
Podnikatelia si pri kúpe novej pokladne musia všímať, či jej súčasťou je certifikát, na ktorom je uvedené, či je kasa v súlade s generálnym zákonom. Potom ich kroky budú smerovať do servisného strediska, kde im ju technik aktivuje a dá o tom potvrdenie do knihy pokladne. S ňou následne poputujú na daňový úrad, ktorý skontroluje platnosť certifikátu a zariadeniu pridelí daňový kód.
M. Beca predpokladá, že takmer všetky pokladne, ktoré výrobcovia alebo distribútori ponúkajú na trhu od marca, sú vybavené certifikátom podľa generálneho zákona. Obchodníci majúci pokladňu, ktorá prišla na trh pred týmto termínom, musia skontrolovať, či je na zozname výrobkov, ktoré je možné upraviť na prechod na euro. Dozvedia sa to práve v servisnom stredisku.
Pokladne, ktoré prišli na trh v minulom roku, museli výrobcovia a distribútori nanovo certifikovať v Elektronickom výskumnom a projektovom ústave v Novej Dubnici. Ten na svojej stránke zverejňuje všetky typy výrobkov, ktoré prešli novou certifikáciou. Po jej absolvovaní dodávatelia zásobili servisné strediská novým softvérom spolu s certifikátom.
Cena nového programu od Elcomu stojí tisíc korún. Rovnakú sumu odporúča aj za jeho výmenu. No M. Beca nevylučuje, že poplatok za zmenu softvéru bude nakoniec vyšší ako dvetisíc korún. Servisné strediská sú zmluvní partneri Elcomu a cenu za svoje služby môžu zvyšovať. Najmä ak sú v súčasnosti zavalení množstvom zákaziek.
Foto na titulke - Flickr.com