Každé tretie euro, ktoré poisťovne vyplatia ako náhradu škody po dopravných nehodách, môže ísť do vrecka špekulantov. Podľa odhadov slovenských poisťovní sa ľudia najčastejšie snažia obohatiť práve cez povinné a havarijné poistenie vozidiel.

„Povinného zmluvného poistenia sa týka 41 percent a havarijného 34 percent pokusov o neoprávnené obohatenie sa,“ spresňuje Zuzana Hliváková, hovorkyňa tretej najväčšej poisťovne Generali Slovensko.

V tejto spoločnosti evidujú za prvých deväť mesiacov približne 6 600 pokusov o poistný podvod, čo je najviac za posledné tri roky. Ostatné poisťovne oficiálne čísla o podvodoch komunikovať nechcú. Potvrdzujú však, že autopoistenie je u špekulantov najviac obľúbené.

Aj napriek prísnejším opatreniam poisťovní, pokusov o podvody za posledné roky pribúda. Poisťovne to pripisujú aj kríze, počas ktorej sa ľudia snažia aj takýmto spôsobom dostať z finančných ťažkostí.

Poisťovne sa zhodujú aj v tom, že najčastejšie sa ich snažia obrať špekulanti z Bratislavy a východného Slovenska. „Najviac pokusov o poistný podvod bolo zistených u osôb do 30 rokov z Bratislavy,“ spresňuje Z. Hliváková.

Trestná sadzba za poistný podvod závisí od spôsobu spáchania trestného činu, osoby páchateľa a výšky spôsobenej škody. ,,Pohybuje sa v rozmedzí od jedného do 15 rokov,“ upozorňuje Lucia Muthová, hovorkyňa najväčšej Allianz – Slovenskej poisťovne. Dodáva, že v poisťovni mali aj prípad, keď súd odsúdil páchateľa za to, že si nárokoval preplatenie rozbitého skla za 300 eur.

Neoprávneným obohatením sa je žiadosť o vyplatenie nepoistenej škody. Ale aj prípad, keď sa klient snaží získať od poisťovne vyššie odškodné, než na aké má v skutočnosti nárok. Okrem poistenia áut sa podvody často vyskytujú pri cestovnom poistení. Naopak najmenej ľudí špekuluje, ako sa obohatiť na úkor vlastných či cudzích úrazov.

Foto na titulke - Flickr.com