Za diamant s hmotnosťou 1 109 karátov (221,8 gramu) ponúkli v dražbe záujemcovia najvyššiu sumu 61 miliónov dolárov (55 miliónov eur), čo na predaj kameňa nestačilo. Pri takýchto dražbách je totiž vždy predajcom stanovená minimálna hodnota, ktorú je ochotný akceptovať.
Hoci sa ponuky začínali na 50 miliónoch dolárov a dosiahli spomínaných 61 miliónov, stále to nebola výška, s akou by súhlasila spoločnosť Lucara Diamond.
Minimálna výška sa však nezvykne nezverejňovať, aby neovplyvnila priebeh aukcie. V prípade Lesedi La Rona sa však hovorí o 70 miliónoch. Zaujímavosťou je, že podľa portálu GLobal Mining Observer bol diamant pred dražbou poistený až na 120 miliónov dolárov.
Spolu s Lesedi la Rona dražili aj tri menšie diamanty, ktorých odhadovaná hodnota bola od 10-tisíc do 15-tisíc dolárov. Prvý diamant s hmotnosťou 5,44 karátu sa predal za 57 500 dolárov, druhý s hmotnosťou 5,62 karátu za 42 500 dolárov a tretí s hmotnosťou 5,87 karátu za 40-tisíc dolárov.
Unikátny kus
Diamant, ktorého pomenovanie je Lesedi La Rona, čo v botswanskom jazyku Tswana znamená Naše svetlo, má výnimočnú čírosť a kvalitu. Vek kameňa sa odhaduje na 2,5 až 3 miliardy rokov. Veľkosťou sa podobá tenisovej loptičke. „Nikdy v histórii našej planéty nebol vo verejnej dražbe ponúkaný neopracovaný diamant takýchto rozmerov. Jeho kvalita je navyše naozaj výnimočná.
Až 98 percent nájdených diamantov sa radí do kategórie I, ktorá obsahuje dusík. Lesedi La Rona patrí do veľmi vzácnej skupiny IIa, čo znamená, že neobsahuje žiadne prímesi dusíka ani bóru,“ uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ spoločnosti ALO diamonds, ktorá s diamantmi obchoduje aj na Slovensku. Aj preto bol kameň podľa portálu Global Mining Observer pred dražbou v Londýne poistených na neuveriteľných 120 miliónov dolárov.
Vážil až 1 500 karátov
Ťažobná spoločnosť Lucara Diamond uviedla, že diamant pôvodne vážil oveľa viac ako súčasných 1 109 karátov. Keďže nájdená odlomená časť váži 374 karátov, predpokladá sa, že váha drahokamu mohla pred rozlomením na dve časti dosahovať približne 1 500 karátov. Výkonný riaditeľ Lucara Diamond William Lamb vyhlásil, že nie je známe, kedy sa diamant rozlomil. Či to bolo počas výbuchu pri ťažbe alebo až potom, už podľa jeho slov nikto nezistí.
Lesedi La Rona Zdroj: Lucara Diamond
Čo s neopracovaným diamantom?
Existuje niekoľko spôsobov, ako môže majiteľ s neopracovaným diamantom naložiť. „Najpravdepodobnejšie je, že prípadný nový majiteľ kameň rozdelí na viac kusov, ktoré dá vybrúsiť. Pri brúsení takých veľkých kameňov je cieľom získať profesionálne opracovaný diamant čo najväčších rozmerov. Menšie kusy sa spravidla zasadzujú do investičných šperkov. Hodnota diamantu totiž brúsením vzrastie viac, ako keby ostal v pôvodnej neopracovanej podobe, a to aj napriek tomu, že sa brúsením stratí až polovica jeho váhy.
Stredom záujmu je tá časť, ktorá má najmenej chýb. Brúsenie je preto skutočným majstrovským umením,“ vysvetľuje Alojz Ryšavý a dodáva: „Pokiaľ ide o cenu, pre diamanty tak veľkých rozmerov neexistujú žiadne cenníky ako pri bežných veľkostiach. Po vybrúsení sa predávajú na dražbách.“
Nový majiteľ si môže diamant ponechať v pôvodnej nespracovanej podobe ako raritu. Nie je vylúčené, že by ho po rokoch mohol skúsiť predať za vyššiu cenu. Existuje aj možnosť, že by sa pokúsil vybrúsiť celý tento kus, no tak veľký kameň je takmer nemožné vybrúsiť do jedného čistého kusu. Navyše existuje vysoké riziko, že sa pri brúsení kameň nekontrolovane rozlomí.
Svetovým rekordmanom aj po vybrúsení
Lesedi La Rona je druhým najväčším nájdeným diamantom na svete. Rozmermi a váhou ho prekonal iba Cullinan s 3 107 karátmi, ktorý bol objavený v roku 1905 v Juhoafrickej republike. Tento kameň bol následne rozrezaný na deväť menších. Najväčší z nich váži 530 karátov a je doposiaľ svetovo najväčším brúseným diamantom najvyššej kvality. Známy je pod menom Veľká hviezda Južnej Afriky alebo aj ako Cullinan I a je osadený v žezle britskej kráľovnej.
Veľká hviezda Južnej Afriky by po dlhých rokoch ale mohla prísť o svetové prvenstvo v podobe najväčšieho brúseného diamantu s najlepším farebným ohodnotením (stupeň D - prvotriedne biely). Odborníci uvádzajú, že Lesedi La Rona by toto prvenstvo mohol prevziať. Všetko záleží na tom, či bude brúsený a ako úspešne tento proces prebehne.
Načasovanie zrejme nevyšlo
Cena diamantov po prepade v posledných rokoch od januára 2016 vzrástla o takmer 10 percent a nárast zaznamenávali dokonca 4 mesiace po sebe. Za zlepšením situácie s drahými kameňmi je najmä oživenie dopytu v USA, ale aj znižovanie produkcie dvoma hlavnými svetovými ťažiarmi (De Beers a ruskou Alros). Najdlhšie obdobie rastu cien diamantov za posledné dva roky sa však podľa všetkého končí.
Utlmený dopyt z Ruska , ale aj Číny a Blízkeho východu, ani napäté podmienky na úverovom trhu pre brusičov drahokamov nenasvedčujú, že by cena diamantov mala rásť. Diamantové odvetvie navyše podlieha sezónnosti. Najrušnejším obdobím pre predajcov šperkov je čas medzi americkým sviatkom Vďakyvzdania a ázijským Novým rokom.
Po sviatkoch brusičom dochádzajú zásoby neopracovaných diamantov a tí si ich v prvom štvrťroku dopĺňajú. Z tohto hľadiska nebola dražba najväčšieho neopracovaného diamantu najšťastnejšia.