Prevod ornej pôdy, chmeľníc, viníc, ovocných sadov a trvalých trávnych porastov skomplikoval nový zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.
Ústavný alebo protiústavný
Voči zákonu podali dvaja poslanci Martin Chren (nezaradený) a Peter Muránsky (KDH) podanie na Ústavný súd, ktorý ho už pridelil sudcom spravodajcom. Namietajú, že porušuje až sedem článkov ústavy. Pri predaji musia vlastníci pôdy absolvovať byrokratický kolotoč vybavovačiek a pôdu nemôžu predať hocikomu, keďže prednosť podľa zákona majú existujúci farmári z okolia vlastníka. Zarobiť na tom majú podľa kritikov veľkopodnikatelia a finančné skupiny, ktoré sa ľahko a lacno môžu dostať k pozemkom.
Zákon má podľa rezortu pôdohospodárstva brániť predaju slovenskej pôdy cudzincom. Podľa opozičných politikov je toto len ilúzia, lebo podnikateľské subjekty môžu pôdu predávať a nadobúdať prevodom obchodného podielu vo svojej spoločnosti.
TREND.sk oslovil odborníkov - právnikov a aj tí nás upozornili, že z hľadiska ústavnoprávnej ochrany vlastníckeho práva je nový zákon značne otázny. Väčšina mala výhrady k obmedzeniu vlastníckeho práva k pôde, k okliešteniu práva slobodne disponovať s vlastnou pôdou. Tento zákon podľa odborníkov "zásadne a nad mieru potreby ochrany verejného záujmu zasahuje do práv vlastníka." Ministerstva pôdohospodárstva sme sa spýtali, či sa neobáva, že ústavný súd toto potvrdí.
"Už pri predložení legislatívneho zámeru sme preukázali, že poľnohospodárska pôda je historickým dedičstvom našich predkov, a tiež sme ju povinní zachovať pre našich potomkov a ako taká si preto zaslúži zvýšenú ochranu," reagoval riaditeľ odboru komunikácie na ministerstve Peter Hajnala. Obmedzenie vlastníctva sa podľa jeho slov deje len v presne zákonom určených intenciách a za primeranú odplatu, ktorú si v konečnom dôsledku určuje sám vlastník takéhoto majetku.
"Sme presvedčení, že konanie pred Ústavným súdom Slovenskej republiky potvrdí naše predpoklady ústavnosti tohto zákona."
Ako pôdu predať
Jediným spôsobom, ako sa vyhnúť novým povinnostiam zo zákona, je prevod pôdy blízkej alebo príbuznej osobe. Kto je to presne, upravuje § 116 a 117 Občianskeho zákonníka.
Kto chce pôdu predať, musí ponuku na jej predaj zverejniť na úradnej tabuli v obci a prihlásiť ju najmenej na 15 dní tiež do nového registra na webe ministerstva pôdohospodárstva. Zverejnenie predaja v registri je bezplatné a jednoduché, avšak na prístup do registra treba mať občiansky preukaz s čipom. Inak pozemok prihlásiť sám nemožno.
Register podľa vyjadrenia ministerstva funguje bez problémov. Obsahuje momentálne 260 aktívnych ponúk a mnohé sú už v archíve. P. Hajnala pripomína, že register neskúma, či zverejnené ponuky na predaj pôdy skončili prevodom pozemkov, alebo len uplynul čas ich zverejnenia v registri, či o pozemky neprejavil nikto záujem alebo sa vlastník s prípadným záujemcom nedohodol na prevode.
Kto na webe uverejní ponuku na predaj svojho pozemku, čaká, kým sa záujemca ozve. Kupca na pôdu však nemusí predávajúci nájsť tak ľahko. Po novom totiž aj nový vlastník musí spĺňať viaceré podmienky. Splnenie podmienok prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku už posudzuje pozemkový a lesný odbor príslušného okresného úradu.
"Predaj pozemkov nikto neschvaľuje, okresný úrad len osvedčuje, či budúci majiteľ spĺňa presne ustanovené podmienky tohto zákona. Ak sa o pôdu v prvom a ani v druhom kole nikto neprihlási, môže ju vlastník predať komukoľvek, okrem osôb, ktoré sú zo zákona vylúčené ako nadobúdatelia pôdy, čo vyplýva z medzinárodných zmlúv," dodal P. Hajnala.
Ako sa od júna zmenili podmienky predaja pôdy
- poľnohospodársky pozemok nemôže získať ten, kto nie je podnikateľom v poľnohospodárskej výrobe aspoň tri roky, nemá trvalý pobyt alebo registrované sídlo aspoň 10 rokov na území SR
- prednostné právo na kúpu pôdy majú družstvá, agropodniky a samostatne hospodáriaci roľníci v obci alebo v susednej obci, kde sa pozemok nachádza
- zákon sa netýka záhrad, pozemkov v zastavanom území obce alebo pozemku mimo zastavaného územia obce, ak je určený na iné ako poľnohospodárske využitie (stavebný pozemok), možnosť jeho poľnohospodárskeho využitia je obmedzená, jeho výmera je menšia ako 2 000 m2 alebo je priľahlý k stavbe, s ktorou svojím umiestnením a využitím tvorí funkčný celok
- vlastník je povinný zverejniť ponuku na prevod vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku najmenej na 15 dní v registri na webe ministerstva pôdohospodárstva a zároveň v rovnakom čase aj na úradnej tabuli v obci, kde sa poľnohospodársky pozemok nachádza. Zverejnenie je bezplatné.
- ak po zverejnení ponuky na prevod vlastníctva prejaví záujem nadobúdateľ z obce, kde je ponúkaný pozemok evidovaný, má tento nadobúdateľ prednosť pred akýmkoľvek záujemcom, ktorý vykonáva poľnohospodársku výrobu v inej obci
- ak po zverejnení ponuky na prevod vlastníctva prejaví záujem nadobúdateľ zo susednej obce, a zároveň si neuplatní právo záujemca z obce, kde je pozemok evidovaný, má tento záujemca zo susednej obce prednosť pred záujemcom s iným miestom podnikania
- ak o pozemok nik neprejaví záujem, môže ho vlastník previesť na akúkoľvek inú osobu bez ohľadu na jej bydlisko či sídlo
- nadobúdajúci, ktorý zverejnenú ponuku akceptuje, ešte pred uzavretím zmluvy o prevode vlastníctva požiada okresný úrad, v obvode ktorého sa pozemok nachádza, o vydanie osvedčenia, že spĺňa podmienky a k žiadosti pripojí prílohy podľa zákona. Vydanie osvedčenia neplatí