Rok 2025 prinesie významné zmeny na slovenskom lízingovom trhu. Dôvodom je nová legislatíva, ktorá od 1. januára zmení pravidlá pre odvádzanie dane z pridanej hodnoty pri uzatváraní lízingových zmlúv. O tom, ako nové pravidlá ovplyvnia produktové portfólio a stratégiu najväčšieho poskytovateľa lízingu na Slovensku, sme sa rozprávali s Michalom Hollým, členom predstavenstva spoločnosti ČSOB Leasing a jej výkonným riaditeľom pre finančné riadenie a podporu.
Lízing je na Slovensku veľmi populárnou formou financovania nákupov áut a zariadení. Podnikatelia aj bežní ľudia si naň navykli a dôverujú lízingovým spoločnostiam, že im poskytnú dobré služby. Ako to vnímate z vášho pohľadu?
Je to tak a má to aj historické dôvody. Od otvorenia trhu po roku 1989 hľadali podnikatelia externé zdroje na rozvoj svojho podnikania. Kapitálová vybavenosť najmä menších firiem bola veľmi nízka a banky nemali veľkú ochotu požičiavať im. A vtedy nastúpili lízingové spoločnosti. Vybudovali si reputáciu tých, ktorí sú pripravení financovať investície malých a stredných podnikateľov. Povedomie o tom a návyk využívať lízing u klientov zostali.
Dnes môžeme povedať, že lízingové spoločnosti financujú každé druhé nové auto predané na Slovensku. Pri nákladných automobiloch je to až 80 percent a pri strojoch a zariadeniach 70 percent.
Od budúceho roka sa však významným spôsobom mení legislatíva upravujúca zdaňovanie v súvislosti s poskytovaním lízingu. Môžete priblížiť túto prichádzajúcu zmenu a jej vplyv na trh?
Zmena spočíva v tom, že kým doteraz sa finančný lízing zdaňoval ako služba, takže DPH z nej sa rozložila medzi mesačné splátky, po novom sa finančný lízing (kde má klient povinnosť splatiť celú istinu, resp. zostatková hodnota je zanedbateľná) považuje za dodanie tovaru. A DPH z ceny tohto tovaru sa musí uhradiť štátu na začiatku zmluvného vzťahu. Platí ju klient, takže potreba financovania na začiatku sa výrazne zvýši a klient môže mať problémy pokryť ju svojimi prostriedkami. Pokiaľ hovoríme o podnikateľoch, ktorí môžu žiadať o vrátenie DPH, tento proces nejaký čas trvá – tri až štyri mesiace – a oni budú musieť takisto zaplatiť celú sumu DPH po podpise zmluvy o finančnom lízingu. To zvyšuje tlak na ich cash flow a prináša komplikácie pre účtovníctvo.
Znie to tak, že sa tým stráca výhoda finančného lízingu, ktorá spočíva práve v rozložení platby na splátky, bez nutnosti, aby klient na začiatku disponoval väčšou sumou. To sa nepochybne odrazí aj na správaní klientov. Ako tomu budete čeliť z pozície poskytovateľa lízingu?
Finančný lízing v tejto forme sa v princípe dostane na úroveň porovnateľnú s úverom alebo aj horšiu, keďže v prípade úveru si klient obstaráva predmet sám a takisto hneď musí zaplatiť DPH dodávateľovi. Navyše, pri finančnom lízingu sa DPH platí aj z úrokov, kým pri úvere sú už úroky od DPH oslobodené.
Samozrejme, v ČSOB Leasingu sme na pripravovanú zmenu reagovali a prinášame na trh nový produkt s názvom Leasingový úver. Tento produkt rozširuje možnosti doterajšieho úveru, ktorý je už dlhšie v našej ponuke, o ďalšie výhody, ktoré si klienti doteraz spájali s finančným lízingom. Eliminuje aj spomínané problémy súvisiace s odvodom DPH podľa novej legislatívy.
Ako teda funguje Leasingový úver od ČSOB Leasingu a aké výhody prináša pre klientov?
Stručne povedané, ide o úverový produkt, ktorý predstavuje jednoduché, efektívne a rýchle riešenie financovania pre firmy, podnikateľov aj individuálnych klientov, a to bez nadbytočnej záťaže pre firemný cash flow a administratívu. Súčasťou Leasingového úveru je aj čiastočné financovanie DPH, pokým nepríde k jej vráteniu v prípade platcov DPH v závislosti od bonity klienta. Zároveň sa klient stáva majiteľom auta či výrobného zariadenia hneď na začiatku zmluvného vzťahu. Všetky náklady sú následne rozložené do mesačných splátok tak, ako boli klienti zvyknutí pri finančnom lízingu. Zároveň tieto splátky zahŕňajú aj ďalšie položky vrátane poistenia úveru. Jednou zmluvou uzatvorenou na jednom mieste sa teda rieši financovanie, poistenie aj časové rozloženie platby DPH. Z hľadiska klienta tak ide o jednoduché riešenie, hoci vnútorná štruktúra produktu je dosť komplexná.
Jedným z rozdielov oproti finančnému lízingu je teda aj to, že klient sa stáva vlastníkom veci už na začiatku zmluvného vzťahu. Ako sa zabezpečujete voči možnosti nesplácania úveru?
Súčasťou zmluvy o Leasingovom úvere od ČSOB Leasingu je aj klauzula o zabezpečení úveru záložným právom na financované vozidlo pri spotrebiteľoch, resp. zabezpečovacím prevodom vlastníckeho práva pri podnikateľských subjektoch, pričom zabezpečenie trvá do momentu zaplatenia poslednej splátky. Vzhľadom na zabezpečenie produktu a tým zníženie jeho rizikovosti produkt vychádza lacnejšie ako bežný úver.
Takisto ste hovorili o Leasingovom úvere ako o rýchlom riešení.
Ako lízingová spoločnosť pôsobiaca na trhu dlhé roky máme zabehané postupy a širokú sieť partnerov. Našou veľkou kompetenciou je flexibilita. Sme priamo pri našich partneroch, predovšetkým predajcoch automobilov, takže klient nás má v okamihu nákupu poruke. Schvaľovacie procesy potom u nás trvajú pár minút a klient môže priamo na mieste uzatvoriť zmluvu.
Akú reakciu na nový produkt očakávate od klientov?
Verím, že klientov oslovia výhody, ktoré im ponúka Leasingový úver, tak ako to bolo doteraz pri všetkých produktoch ČSOB Leasingu. Podotýkam, že už dnes poskytujeme asi polovicu financovania pre našich klientov vo forme úveru. Snažíme sa zabezpečiť, aby klientsky komfort ostal minimálne nezmenený, ak nie lepší. Lebo náš úspech stojí predovšetkým na tom, poskytovať špičkové služby, flexibilitu, rýchlosť a klientsky komfort pri vybavovaní financovania, ktoré budeme naďalej poskytovať tak kvalitne ako doteraz.
Ktoré ďalšie lízingové či úverové produkty sú vo vašom portfóliu?
Stabilné miesto v ponuke ČSOB Leasingu má operatívny lízing, ktorého sa spomínaná úprava legislatívy o spôsobe platby DPH nedotkne. Finančný lízing budeme po 1. januári 2025 ponúkať vo forme PCP (personal contract purchase). Ide o špeciálny typ produktu s poslednou navýšenou splátkou na konci a možnosťami voľby: vrátiť auto, čím zaniká záväzok uhradiť poslednú navýšenú splátku, ponechať si ho a uhradiť poslednú navýšenú splátku alebo financovať poslednú navýšenú splátku novým úverom, prípadne rozpočítaním do ďalších splátok. V zahraničí je to veľmi obľúbená forma financovania vzhľadom na možnosti ukončenia zmluvy, ktoré si klient môže zvoliť.
Kedy uvediete Leasingový úver na trh a vaši klienti budú môcť začať uzatvárať zmluvy aj o tomto produkte?
Môžu to robiť už teraz, pretože nový produkt ponúkame od začiatku novembra 2024. Ako každý nový produkt, aj Leasingový úver si pred uvedením na trh vyžiadal dôkladnú prípravu. Tá sa začala už minulý rok, krátko po tom, ako bola avizovaná budúca zmena v legislatíve odrážajúca verdikt Európskeho súdneho dvora. Sme trhový líder a považujeme za našu povinnosť voči klientom reagovať na takéto zmeny tak, aby sme vždy dokázali splniť ich komplexné potreby a očakávania.