„Jozef Klein stojí na čele spoločnosti dlhé roky. Pod jeho vedením sa firma rozrástla a začala prosperovať a dnes patrí medzi najväčšie softvérové domy v strednej a východnej Európe,“ hovorí minuloročný víťaz súťaže Patrick Hessel z firmy c2i. Jozef Klein bude v júni reprezentovať Slovensko na celosvetovom finále súťaže v Monaku.

Prvá burza

Jozef Klein riadi firmu od roku 2002. Po dvoch rokoch spojil sily s poľskou spoločnosťou Comp Rzeszów a pod značkou Asseco s poľskými manažérmi rozbehol európsku expanziu. Slovenská vetva skupiny v roku 2006 už pod názvom Asseco Slovakia vstúpila na Varšavskú burzu a stala sa prvou slovenskou firmou, ktorá umiestnila svoje akcie na zahraničnej burze.

Celá skupina je v súčasnosti šiestym najväčším producentom softvéru v Európe a má zastúpenie vo viac ako 50 krajinách sveta. Zamestnáva vyše 1600 ľudí a jej tržby presahujú 150 miliónov eur. Zhruba tretinovým podielom sa na tomto úspechu podieľa slovenská časť skupiny, dnes už pod názvom Asseco Central Europe pod vedením Jozefa Kleina.

Banky aj výroba

Firma má v portfóliu desiatky klientov z najvyššej korporátnej ligy. Okrem desiatok bánk a poisťovní zabezpečuje IT potreby firiem zo zdravotníctva, farmácie, tabakového priemyslu, energetických a distribučných spoločností či veľkých výrobných firiem. Veľké projekty realizovala aj v oblasti verejnej správy. Dlhodobo dodáva riešenia Finančnej správe Slovenskej republiky a za projekt Národnej sústavy kvalifikácií pre rezort školstva zinkasovala 11 miliónov eur.

Podnikateľom roka 2016 je Jozef Klein, šéf softvérového domu Asseco

2016 - Jozef Klein, Asseco Zdroj: Maňo Štrauch

Jozef Klein je absolvent Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského, počas celej profesionálnej kariéry sa venoval IT. Najskôr na Ústave technickej kybernetiky, neskôr vo výpočtovom stredisku Incheby. Po revolúcii viedol projekty vo viacerých zahraničných softvérových spoločnostiach. Je známy ako pracovitý a tvrdý manažér.

Finalisti

Porota v zložení prevažne bývalých víťazov súťaže vyberala z piatich finalistov.

Podnikateľom roka 2016 je Jozef Klein, šéf softvérového domu Asseco

Ján Kolesár so synom Jánom, Mäspoma Zdroj: Maňo Štrauch

Do najužšieho výberu prešli Miroslav Paľo z prešovského Commerc Service, zakladateľ rodinného impéria na výrobu a balenie korenín Ján Kolesár zo zvolenskej Mäspomy, šéf Považskej cementárne Ladce Anton Barcík a zakladateľ biometrickej spoločnosti Innovatrics Ján Lunter.

Podnikateľom roka 2016 je Jozef Klein, šéf softvérového domu Asseco

Ján Lunter, Innovatrics Zdroj: Maňo Štrauch

Ten získal ocenenie Technologický podnikateľ roka a tiež Cenu dvojtýždenníka Profit za najkrajší podnikateľský príbeh. Jeho otec – Ján Lunter starší – pritom minulý rok získal špeciálne ocenenie poroty „Za podnikateľské srdce“ za úspešnú komunikáciu značky v súvislosti s kauzou cícerovej nátierky.

Podnikateľom roka 2016 je Jozef Klein, šéf softvérového domu Asseco

Martin Adámek, spoluzakladateľ Inloopu Zdroj: Miroslava Spodniaková

Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2016 určený pre podnikateľov, ktorých firmy fungujú na trhu minimálne dva a nie viac ako päť rokov získali Martin Adámek, Daniel Novák a Jozef Šimko, zakladatelia softvérovej spoločnosti Inloop.

Svetové finále

Poradenská a konzultačná spoločnosť EY (v minulosti Ernst&Young) udeľuje každý rok ocenenia pre najlepších podnikateľov vo viac ako 50 štátoch sveta. Na Slovensku organizuje súťaž Podnikateľ roka už jedenásť rokov. Výsledky aktuálneho ročníka v stredu večer vyhlásili na základe hlasovania poroty zostavenej prevažne z doterajších víťazov súťaže. Tohtoročný víťaz opäť postupuje na celosvetové finále EY Svetový podnikateľ roka, ktoré sa uskutoční v júni v Monte Carle.

Finalisti slovenského kola súťaže EY Podnikateľ roka 2016

Ján Lunter, Innovatrics

Miroslav Paľo, Commerc Service

Ján Kolesár, Mäspoma

Anton Barcík, Považská cementáreň

EY Technologický Podnikateľ roka 2016

Ján Lunter, spoluzakladateľ spoločnosti Innovatrics

EY Začínajúci podnikateľ roka 2016

Martin Adámek, Daniel Novák a Jozef Šimko, vlastníci spoločnosti Inloop

Cena Profit za najkrajší podnikateľský príbeh

Ján Lunter, spoluzakladateľ spoločnosti Innovatrics

V doterajšej histórii slovenskej súťaže sa stali víťazmi súťaže

2006 - Miroslav Trnka, Eset

2007 - Miroslav Trnovský, SkyBau

2008 - Peter Zálešák, Nay

2009 - Michal Štencl, Sygic

2010 - Tomáš Bel, ExiSport

2011 - Ľuboš Fellner, Bubo travel agency

2012 - Vladimír Levársky, OMS

2013 - Vladimír Šrámek, Decodom

2014 - Alexander Varga a Eva Stejskalová, MicroStep

2015 – Patrick Hessel, c2i