Podieloví investori zostanú opatrní

Opatrný návrat dôvery v investovanie do podielových fondov bude v roku 2010 pokračovať. No stovky miliónov eur, o ktoré fondový priemysel zoštíhlel po páde Lehman Brothers a v prvej štvrtine roka 2009, sa nevrátia. Drobní investori budú ďalej opatrní a konzervatívni. A budú sa často obracať na stopercentne garantované bankové vklady so zaručeným, hoci neveľkým výnosom. Mnohí budú musieť siahnuť na úspory alebo si nebudú môcť dovoliť tvoriť také rezervy ako pred krízou.

Z rodiny podielových fondov opäť najviac poputuje do peňažných. Pre tých, ktorým sa bude máliť úrok v bankách, predsa len ponúknu alternatívu zaujímavejšieho potenciálneho výnosu. Napriek zmiešaným dojmom z výsledkov zaistených produktov, ktoré sa zriedka blysnú vysokými výnosmi, Slováci tejto investícii opäť podľahnú. Hoci zaistenú budú mať častejšie len nulu, respektíve záruku siete pred pádom do mínusu. Otázne je, ako ľudia zareagujú na správcovské spoločnosti, ktoré sa budú snažiť zvýšiť podiel predaja dlhopisových či strešných fondov, ktoré im zabezpečujú vyššie príjmy z poplatkov za správu.

Poplatky budú vo svete diskutovanou témou, no na Slovensku sa s nimi nič zásadné neudeje. Predovšetkým – nadol nepôjdu. Vyspelejší investori síce už teraz nákladovosť fondu vnímajú a za predpokladu nižších výnosov ju budú vnímať ešte citlivejšie. No Slováci zatiaľ na fakt, že poplatky znižujú výnosy, ktoré by mohli dostať, nebudú reagovať.

Ako pre Financial Times povedal riaditeľ Evercore Pan-Asset Capital Management John Redwood, nie je vylúčené, že vstupujeme do ďalšieho obdobia nízkeho ekonomického rastu, priemernej dlhodobej reálnej výkonnosti akcií okolo dvoch percent ročne a výnosu na dlhopisoch jedno percento ročne. Fondom, ktoré účtujú manažérsky poplatok jedno alebo dve percentá z objemu majetku ročne, je podľa neho lepšie sa vyhnúť. I pol percenta sa mu zdá dosť. Investorom odporúča využívať najlacnejšie indexové produkty.

Exchange traded funds (ETF), ktoré sú najrýchlejšie rastúcim investičným odvetvím, budú vo svete pokračovať vo vzostupnej trajektórii a budú hrýzť z koláča tradičným podielovým fondom. No na Slovensku ich ponuku cez bankové siete, ktoré štandardne využívajú správcovia, čakať netreba. Experti predpovedajú, že vlastné ETF si časom vytvoria všetky veľké európske banky, no ich predaj v našich končinách sa v roku 2010 nedostaví. Na druhej strane príležitosťou môžu byť pre obchodníkov s cennými papiermi a skúsenejších investorov.

Keďže vo svete sa v rámci reštrukturalizácie veľkých bankových skupín špekuluje aj o zmene vlastníkov správcov majetku, prípadné akvizície sa nepriamo môžu dotknúť aj Slovenska. Koniec rebríčka na strane najmenších už skúša chuť fúzie. Nové príchute sa v roku 2010 môžu dostať aj do života na opačnom konci rebríčka. Skresávanie nákladov v regionálnom poňatí môže viesť k ďalším zmenám. Prvé skusy s prechodom priamo pod materský asset manažment už má druhý najväčší domáci správca.

Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51. V predaji do 6. januára 2010.