Investície v podielových fondoch môžu byť na prelome rokov nedostupné dlhšie, než pôvodne predpokladali správcovské spoločnosti. „Plánovali sme kratšie, respektíve žiadne pozastavenie. Ale po konzultáciách s dodávateľom softvéru sme zmenili rozhodnutie,“ vysvetľuje predseda predstavenstva Prvej penzijnej Stanislav Žofčák. A podľa neho sa to týka všetkých správcov.

Raz a dobre

Aby si boli istí, že všetko prebehne raz a dobre, budú preklápať až kompletné uzavreté dáta. „Aby ani náhodou nedošlo k nejakému konfliktu medzi dátami,“ vysvetľuje S. Žofčák. A tak budú konvertovať koncový stav v korunách na počiatočný stav v eurách.

Navyše prechádzajú na inú platformu, preto pozastavenie v Prvej penzijnej potrvá od 2. do 11. januára. „Budeme mať kompletnú dokumentáciu na ukončenie uzávierky roka, naimportujeme dáta, otestujeme ich na ostrej databáze,“ vymenúva šéf piatej najväčšej správcovskej spoločnosti na Slovensku.

Podielové fondy si vyberú europrázdniny
Zdroj: M. Thomsen

V praxi pozastavenie bude znamenať, ako informuje Tatra Asset Management (AM), že posledné podielové listy vydá na základe pokynov podaných 29. decembra. Kurzy podielov za posledné dva tohtoročné dni vypočíta a zverejní ako obvykle.

Potom po prestávke, ktorá má trvať od 30. decembra do 4. januára, by už mali byť informačné systémy pripravené na prijímanie nových pokynov. Prvé kurzy budú vypočítané 7. januára pracovný deň spätne, teda k 5. januáru. Tatra AM podľa hovorcu Tatra banky Borisa Gandela lehotu nepredlžuje.

Ďalší dvaja z troch najväčších správcov, AM SLSP a VÚB AM upozorňovali klientov len na obmedzený prístup, keďže nie všetky bankové pobočky budú otvorené.

Tatra AM ako prvý zo správcov už premenil korunové fondy na eurové. Menší správcovia AIG Funds Central Europe, IAD Investments a KD Investments fondy pre euro nezlučujú, nepremenovávajú ani nemenia stratégie. Jednoducho začnú kupovať namiesto cenných papierov v korunách eurové.

Menej fondov

Jeden z väčších distribútorov – Pioneer Investments už minulý týždeň začlenil osem korunových fondov do eurových náprotivkov. Niektoré fondy, domáce aj zahraničné, sa zlučujú aj preto, že kríza znížila ich majetok a pohybujú sa okolo hranice minimálneho objemu. Alebo sa jednoducho stali príliš malými, neefektívnymi a drahými na správu.

Zlučovanie súvisiace s eurom aj krízou spôsobilo, že fondov v kompletnom prehľade Slovenskej asociácie správcovských spoločností ubudlo. Zlučovanie niektorých urýchľuje kríza, tak ako v Pioneer Investments, kríza sa podpísala aj pod vypadnutím fondov ABN Amro Asset Management.

Tie prevzala spoločnosť Fortis Investments, ktorá nemá so Slovenskou asociáciou správcovských spoločností dohodu o zverejňovaní informácií. Fortis ich začlenil do vlastných fondov.

Keďže ABN Amro fondy patrili k najpočetnejšej skupine, počet fondov v oficiálnej distribúcii viditeľne klesol. V súčasnosti je ich vyše 450. Najpočetnejšia je skupina akciových, zo značiek sú najviac zastúpené KBC a Pioneer.

Foto - Profimedia.cz