Medzinárodná organizácia pre kávu očakáva brazílsku úrodu pre rok 2014 – 2015 na približne 46 až 50 miliónov vriec (1 vrece = 60 kilogramov). Potenciál krajiny je pritom na úrovni vyššej ako 58 miliónov vriec.

„Garantujem, že sa straty budú pohybovať až na úrovni tridsiatich percent. Ak začne pršať, úbytok väčší nebude, ak nie, bude to ešte horšie,“ povedal pre agentúru Reuters Carlos Paulino da Costa, riaditeľ spoločnosti Cooxupé, najväčšieho pestovateľa kávy na svete.

Podľa C. Costu je problém v tom, že pre počasie nedorastú kávové zrná do svojej plnej veľkosti. Ako ďalej varoval, zatiaľ sa nedá odhadnúť plný rozsah škôd, pretože zrná na prvý pohľad vyzerajú zdravo, no zvnútra môžu byť vysušené. V takom prípade už nepomôže ani dážď.

Nafúknutý trh kávy

Odozva na sucho a nedostatočnú úrodu na seba nenechala dlho čakať. Od začiatku roka cena kávy arabika (jeden z najpopulárnejších druhov, ktorý sa pestuje v Brazílii a je používaná napríklad svetovým kaviarenským reťazcom Starbucks) narástla o približne 23 percent, od minuloročného novembra je to o 35 percent.

Experti však odhadujú, že ide o bublinu a v nasledujúcich mesiacoch očakávajú jej pokles. Ako TREND.sk informoval v pravidelnom seriáli Týždeň v komoditác, cena arabiky až do vlaňajšieho novembra klesala nepretržite takmer dva roky a za ten čas stratila viac ako dve tretiny svojej hodnoty. To bolo spôsobené najmä vyššou produkciou. Súčasné relatívne vysoké ceny preto netreba brať až tak tragicky a treba vychádzať z dlhodobejšieho časového úseku, 

Podobne situáciu vníma aj Jeff Curiie, hlavný komoditný analytik spoločnosti Goldman Sachs. V súčasnosti sa cena jednej libry arabiky pohybuje na úrovni vyššej ako 1,7 dolára, v dlhodobom horizonte však očakáva pokles ceny na 1,3 dolára za libru.

„Naša predpoveď ostáva nízka oproti súčasnému trendu vďaka veľkým prebytkom kávy v posledných rokoch, ktoré momentálny nedostatok vykryjú. Druhým dôvodom je veľké množstvo prebiehajúcich špekulácií na trhu kávy zapríčinené nepriaznivým počasím,“ zamyslel sa J. Currie pre Business Insider.

Lacné a nekvalitné náhrady

Nie všetci však situáciu vidia tak ružvo a očakávajú ďalší rast cien. „Ceny sa dostanú nad dva doláre za libru pravdepodobne už čoskoro. Negatívny vývoj brazílskeho počasia tento proces ešte urýchli,“ cituje portál Bloomberg futures-špecialistu Sterlinga Smitha zo spoločnosti Citi Futures.

Takýto nárast cien by mohol u mnohých spoločností podnikajúcich s kávou znamenať prechod na hlavného konkurenta arabiky – lacnejšiu robustu, ktorá sa pestuje najmä v juhovýchodnej Ázii a nebola postihnutá nepriaznivým počasím.

Robusta je v porovnaní s arabikou menej kvalitná a horkejšia (využíva sa najmä na výrobu instantnej kávy a granúl, ktorých popularita klesá). Hlavným problémom je rastúca cena aj tohto druhu kávy. Nie je však tak výrazný, ako v prípade arabiky.

Pitie kávy sa rozmáha

Ako upozorňuje portál Quartz.com, čoraz väčší cenový rozdiel medzi týmito dvoma druhmi káv zapríčiní uprednostňovanie lacnejšej varianty. „S cenami arabiky na jej vrcholoch bude viac využívaná robusta, čím sa zvýši jej dopyt a teda aj cena,“ cituje portál analýzu Rabobank.

Ďalším problémom je aj rastúca popularita kávy. Celosvetový dopyt po zrnách za posledné dve dekády rastie v priemere o 1,2 percenta ročne a podobný trend je očakávaný aj v najbližších rokoch.

Pri dlhodobo nepriaznivom počasí v Brazílii alebo v iných častiach sveta to bude pre konečných spotrebiteľov kávy znamenať dve veci. Jej ceny porastú a zároveň sa budú uprednostňovať lacnejšie, menej kvalitné druhy kávy. A teda aj s horšou chuťou.