Predpokladáme, že v roku 2009 ste vykonávali sprostredkovateľskú činnosť súvisiacu s poisťovacou činnosťou, z ktorej vám poisťovňa vyplácala provízie (ďalej len "príjmy"). Takisto, že predmetné príjmy sa v súlade § 6 ods. 2 písm. d) Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“) považujú za tzv. príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Vychádzame aj predpokladu, že túto činnosť už od roku 2009 nevykonávate.

Chceli by sme vás upozorniť, že v súlade s §32 ods. 12 ZDP daňovník, ktorý po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti vráti príjmy, ktoré už zahrnul do základu dane  z príjmov podľa §6 až 8 ZDP v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, zníži príjmy za zdaňovacie obdobie v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosti. Ak je však pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto vrátené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie v ktorom takéto sumy vrátil, uplatní tento výhodnejší postup. 

Rozumieme, že vo vašom prípade aplikujete prvú možnosť. Rovnako by sme vás chceli upozorniť, že v súlade s §16 ods. 4 písm. a) Daňového poriadku ste oprávnená podať dodatočné daňové priznanie za rok 2009, ak daň v plánovanom dodatočnom priznaní má byť nižšia ako bola daň vyčíslená v riadnom daňovom priznaní. Prípadný preplatok vám daňový úrad vráti na základe žiadosti, ktorá je súčasťou tlačiva daňového priznania.

Potrebujete radu odborníka?

Položte otázku našim poradcom cez formulár alebo si pozrite všetky otázky v sekcii Poradna.TREND.sk

Upozorniť by sme vás chceli aj na ustanovenie §50 ods. 10 ZDP (asignácia dane - "2% dane"), ktorý upravuje, že podiel zaplatenej dane poukázaný správcom dane nemožno upravovať, ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť  bola iná. Teda, ak vám ako daňovníkovi vznikne preplatok na dani, o rozdiel medzi sumou poukázanou prijímateľovi a sumou zodpovedajúcou podielu zaplatenej dane z upravenej daňovej povinnosti sa zníži preplatok na dani.

V súvislosti s možnosťou vrátenia možného "preplatku" na sociálnom poistení by sme vás chceli upozorniť na ustanovenie §21 ods. 3 Zákona o sociálnom poistení, ktorý upravuje vplyv dodatočného daňového priznania vo vzťahu k vzniku a zániku povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO. 

Podľa tohto ustanovenia hranica príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo výnosu súvisiaceho s podnikaním SZČO zistená na základe dodatočného daňového priznania, alebo dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane, je rozhodujúca na vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia len vtedy, ak má vplyv na aktuálne nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie.

Zmena poistenia sa pritom vykoná od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo predložené dodatočné daňové priznanie správcovi dane alebo v ktorom správca dane vydal dodatočný platobný výmer.

Ak teda podáte dodatočné daňové priznania za rok 2009 v roku 2013 dodatočné daňové priznanie už nebude mať vplyv na zmenu výšky odvodov do Sociálnej poisťovne za obdobie 07/2010 od 06/2011. Vo veci možnosti podania dodatočného ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2009 vám odporúčame kontaktovať daňového poradcu.

Autor je Managing Director v spoločnosti Accace.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Podať opravné daňové priznanie za rok 2009?
 
Podať opravné daňové priznanie za rok 2009?
 
Podať opravné daňové priznanie za rok 2009?
 
Podať opravné daňové priznanie za rok 2009?