Od kedy sa v súvislosti s finančnou krízou začali skloňovať mená finančných inštitúcií, ktoré majú niečo spoločné s tými, ktoré pôsobia aj na Slovensku, začali byť niektorí klienti neistí. A to nielen tých pár desiatok tisíc klientov, ktorí majú na účtoch v jednej slovenskej banke viac ako 20-tisíc eur.

Ostatných hrýzlo desať percent z nasporených peňazí, o ktoré by podľa zákona v prípade krachu banky prišli. Počnúc Sviatkom všetkých svätých získali slovenské retailové vklady úplnú ochranu.

Novela zákona, na ktorej zákonodarcovia pracovali od začiatku októbra, sa v zrýchlenom legislatívnom konaní dostala do zbierky zákona už po mesiaci. Vtedy sa stala účinnou.

Fond ochrany vkladov (FOV) tak už vyplatí všetkým retailovým klientom, ktorých banka by nebola schopná vklady vyplácať, náhradu v plnej výške ich depozitu. Vrátane úrokov. No až po odpočítaní prípadných zostatkov dlhov, voči skrachovanému peňažnému domu.

Výnimkou sú pobočky zahraničných bánk. Tie do účinnosti novely zákona využívali systémom ochrany vkladov v domovskej krajine. Tak postupovala ING bank i internetová mBank.

Pritom platilo, že ak systém ochrany v krajine, kde sídli materská spoločnosť, garantoval vyplatenie vkladov lepšie, mohli pobočky slovenským klientom sľubovať najviac toľko, koľko zaručoval slovenský systém. A naopak.

V zákone stálo, že ak je systém záruk v materskej krajine skromnejší, musí pobočka začať prispievať do slovenského systému ochrany vkladov. No poslanci v parlamente dali pobočkám zahraničných bánk na výber.

Ak ide o inštitúcie, ktoré „požívajú výhody jedného bankového povolenia podľa práva Európskej únie“, nemusia do slovenského systému ochrany vkladov vstupovať. A môžu garantovať vrátenie nedostupných vkladov klientom aj v menšej miere.

To aktuálne platí pre klientov ING konta. Ich vklady sú a budú podľa predstaviteľov banky chránené holandským systémom ochrany vkladov.

To znamená, že jeden klient má nárok na vrátenie najviac 100-tisíc eur, teda vyše troch miliónov korún. Internetová mBank, ktorá prispieva do poľského záručného systému informovala, že sa chce pripojiť do slovenského systému vkladov.

Pozmenený zákon nemení okruh subjektov, ktoré Fond ochrany vkladov chráni. Vzťahuje iba na vklady fyzických osôb, neziskových spoločností či živnostníkov. A spadajú sem i depozity drobných firiem, ktoré nemajú povinnosť dať overiť účtovnú závierku audítorovi.

Foto na titulke - Flickr.com