Právna úprava zmluvy o pôžičke upravená v ustanoveniach Občianskeho zákonníka ("OZ") je stručná.  Povinnými náležitosťami zmluvy o pôžičke sú označenie predmetu pôžičky, na základe ktorej veriteľ prenecháva dlžníkovi veci určené podľa druhu, najmä peniaze, a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu.

Pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky a pri nepeňažnej pôžičke možno dohodnúť namiesto úrokov plnenie primeraného väčšieho množstva alebo vecí lepšej akosti, spravidla toho istého druhu (§ 657 a nasl. OZ).

Podpisy účastníkov na zmluve o pôžičke zákon nevyžaduje úradne overiť okrem prípadu, ak si to účastníci zmluvy podmienili v samotnej zmluve o pôžičke. Nie je podstatné, či by podpisy na listine overil notár alebo matrika. 

V zásade platí, že overenie podpisov je potrebné len pri zmluvách týkajúcich sa nehnuteľností. Podľa ust. Obč. zákonníka pokiaľ účastníci zmluvného vzťahu nevymienili platnosť zmluvy úradným overením podpisov účastníkov zmluvy, zmluva pokiaľ spĺňa náležitosti zákona, je platná.

Platobný rozkaz 

Platobný rozkaz v zmysle ustanovení Civilného sporového poriadku (§ 265 a nasl.) súd vydá v prípade, ak je možné vo veci samej alebo o jej časti rozhodnúť na základe skutočností tvrdených žalobcom, o ktorých súd nemá pochybnosti, najmä ak tieto skutočnosti vyplývajú z listinných dôkazov. Vtedy možno o žalobe rozhodnúť bez vyjadrenia žalovaného a bez nariadenia pojednávania aj platobným rozkazom, v ktorom sa žalovanému uloží, aby do 15 dní od doručenia zaplatil uplatnenú peňažnú pohľadávku alebo jej časť a nahradil trovy konania alebo aby v tej istej lehote podal odpor.

Odpor proti platobnému rozkazu

Podľa ustanovenia § 267 Civilného sporového poriadku odpor proti platobnému rozkazu sa podáva v lehote do 15 dní odo dňa doručenia a musí sa vecne odôvodniť.

Podanie odporu v zmysle ustanovení Civilného sporového poriadku musí obsahovať vecné odôvodnenie podaného odporu proti platobnému rozkazu, pričom platí, že ten kto urobil nezrozumiteľné alebo neúplné podanie, súd ho nevyzve, aby toto doplnil alebo opravil.

Ak ste zmluvu o pôžičke nepodpísali, je potrebné to uviesť v podanom odpore, ako aj to, že ste na základe predmetnej zmluvy ste nedostali žiadne plnenie od žalobcu, ktoré je predmetom súdneho konania. Žalobca je povinný preukázať, že ide o podpis dlžníka, ak dlžník pravosť svojho podpisu namietne.

Súčasne môžete podať aj trestné oznámenie, že došlo k podvodnému konaniu a zneužitiu vašich osobných údajov.

V súdnom konaní sa môžete nechať zastupovať advokátom a žiadať náhradu nákladov na zastupovanie advokátom.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Platobný rozkaz ku zmluve o pôžičke
Platobný rozkaz ku zmluve o pôžičke
Platobný rozkaz ku zmluve o pôžičke

Platobný rozkaz ku zmluve o pôžičke