Cez leto sa mnohí majitelia starších domov alebo bytov púšťajú do väčšej rekonštrukcie, ktorá dokáže priniesť množstvo benefitov. Nielenže sa po nej budete vo svojej nehnuteľnosti cítiť príjemnejšie, ale ešte k tomu môžete ročne ušetriť aj tisícky eur. Investícia do zateplenia, renovácie strechy či obnovy tepelných zdrojov sa vám veľmi rýchlo vráti.
Väčšia rekonštrukcia domácnosti je však spojená aj s pomerne vysokými nákladmi. Na obnovu domu či bytu môžete ľahko minúť aj niekoľko desiatok tisíc eur. Platí to najmä v prípade, ak budete riešiť aj renováciu fasády, výmenu okien či opravu strechy. Otázka tak znie: ako ju v roku 2024 financovať čo najvýhodnejšie?
Financovanie z úspor môže byť výhodné, ale...
Ak ste si niekoľko rokov poctivo sporili, je možné, že rekonštrukciu domácnosti dokážete celú zaplatiť z vlastných zdrojov. Na prvý pohľad to vyzerá ako najvýhodnejšie riešenie. Nemusíte predsa riešiť žiadne administratívne starosti s pôžičkami a platiť úroky. Je tu však aj odvrátená stránka. Pokiaľ na rekonštrukciu miniete veľkú časť vašich úspor, možno vám tieto peniaze budú chýbať pri niektorých neočakávaných výdavkoch. Alebo sa jednoducho budete musieť uskromniť pri bežnom každodennom živote – napríklad, nedoprajete si peknú dovolenku pri mori.
Z tohto dôvodu si vopred poriadne prepočítajte, koľko vás bude celá rekonštrukcia stáť a ako veľmi ovplyvní vaše úspory. Myslite tiež na to, že pri prerábke sa môžu objaviť neočakávané výdavky, ktoré navýšia predpokladaný rozpočet. Predtým, ako začnete s renováciou, si zistite, či náhodou neviete využiť aktuálne dotácie.
Obľúbené bezúčelové úvery
Administratívne najjednoduchším riešením, ako financovať rekonštrukciu nehnuteľnosti, ak nemáte dostatok vlastných úspor, je bezúčelový spotrebný úver. Aby ste ho získali, nemusíte zakladať nehnuteľnosť a riešiť množstvo papierovania. Vybavíte ho len s občianskym preukazom.
Kratšia doba splácania
Nevýhodou spotrebných úverov je, že maximálna doba splácania je štandardne 8 rokov. Požičať si zvyčajne viete najviac 20 000 – 30 000 eur v závislosti od banky. Z toho vyplýva, že sa musíte pripraviť na vyššie splátky, resp. spotrebný úver vám možno nebude postačovať na financovanie väčšej rekonštrukcie.
Špeciálna pôžička na rekonštrukciu
Zaujímavou alternatívou spotrebného úveru sú pôžičky určené na rekonštrukciu nehnuteľností, ktoré poskytujú niektoré banky. Pri takýchto úveroch môžete veľakrát využiť maximálnu dobu splácania až 10 rokov. Čiže vás nebude zaťažovať veľmi vysoká mesačná splátka.
Všímajte si výšku RPMN
Spotrebné úvery sú zvyčajne drahšie ako hypotéky. Musíte sa pripraviť na vyšší úrok a RMPN. Keď si budete vyberať spomedzi viacerých ponúk, prioritne si všímajte práve ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá okrem úroku zahŕňa aj ďalšie poplatky spojené s úverom.
Okrem klasických bankových pôžičiek sú k dispozícii aj nebankové, pri ktorých platia často benevolentnejšie podmienky získania, no zvyčajne je pri nich vyšší úrok. Pokiaľ si však chcete požičať len niekoľko tisíc eur, môžu byť zaujímavou alternatívou. Jednotlivé druhy pôžičiek a ponuky najznámejších bánk si viete rýchlo a jednoducho porovnať cez portál Hyperfinancie.sk.
Hypotéka na rekonštrukciu nehnuteľnosti
Kým pri nižších sumách sa z hľadiska menšej administratívy väčšinou viac oplatia klasické spotrebné úvery, pokiaľ sa chystáte robiť väčšiu rekonštrukciu vášho bývania a očakávate náklady aj viac ako 10 000 eur, mali by ste pouvažovať nad hypotékou. Jej hlavnou výhodou je maximálna doba splácania až 30 rokov. Takže viete získať nízke splátky, ktoré nadmerne nezaťažia váš rozpočet.
Veľkým benefitom hypotéky je tiež nižšia úroková sadzba ako v prípade klasického spotrebného úveru. Na druhej strane, čaká na vás viac vybavovačiek. Pri hypotéke ručíte nehnuteľnosťou, ktorú musíte založiť. Banky naviac zvyčajne požadujú, aby bola nehnuteľnosť aj poistená, čím sa vám navyšujú celkové náklady na úver.
Oplatí sa navýšenie hypotéky?
Hypotéku na rekonštrukciu nehnuteľnosti si môžete zobrať aj v prípade, že vaše aktuálne bývanie ešte financujete hypotékou. Využiť viete refinancovanie, ľudovo nazývané aj ako navýšenie hypotéky. Funguje na jednoduchom princípe – buď si vezmete na nehnuteľnosť novú hypotéku vo vašej aktuálnej banke, alebo sa rozhodnete pre refinancovanie hypotéky v inej banke. V oboch prípadoch dokážete získať čiastku, ktorá vám pokryje aj väčšiu rekonštrukciu.