(Aktualizované 1.12. 2010 o 15:09)
Cena piva neporastie, poslanci Národnej rady (NR) SR totiž nepodporili zvýšenie spotrebnej dane na tento zlatý mok. Zámer vlády týmto krokom prispieť k ozdraveniu verejných financií nevyšiel, pretože návrh nečakane nepodporili poslanci jednej zo štyroch koaličných strán - KDH. Po niekoľko týždňovej kampani proti rastu dane tak zatiaľ vyhrali pivári.
Štyria členovia klubu KDH sa zdržali hlasovania a jedna poslankyňa klubu nehlasovala. Pôvodne mala daň z piva narásť o takmer 50 percent, čo znamenalo dopad päť centov na polliter piva. Koalícia nakoniec ustúpila a navrhla 27-percentné zvýšenie dane. Napriek dohovoru to však neprešlo.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) reagovala okamžitým zvolaním koaličnej rady. Podľa nej je to totiž vážny problém. „Prijali sme kompromisné riešenie pre malé pivovary, aj pre väčšie pivovary. Bola to dohoda. Rokovala som so všetkými poslaneckými klubmi pred rokovaním parlamentu, či takýto návrh a riešenie je prijateľné a priechodné, nebola vznesená žiadna námietka,“ konštatovala Radičová.
Po rokovaní mimoriadnej Koaličnej rady premiérka skonštatovala: "na pive táto vláda neskončí". Výpadok 14 miliónov eur, ktorý v budúcoročnom rozpočte nastane pre hlasovanie poslancov za KDH, nahradia z rezortov, ktoré má v gescii práve táto strana.
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský konštatoval, že podobne ako predseda hnutia Ján Figeľ, ani on netušil, že niektorí poslanci sa pri hlasovaní zdržia. "Išlo o individuálne porušenie koaličnej dohody," komentoval Hrušovský. Podľa neho už Figeľ začína pracovať na návrhoch ako vykompenzovať 14 miliónový výpadok. Hotové by mali byť najneskôr do hlasovania o štátnom rozpočte.
Poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec označil hlasovanie ako podraz zo strany KDH. Podľa neho sa o téme zvyšovania spotrebnej dane dlho diskutovalo a nakoniec strany dospeli aj k dohode.,,Poslanci KDH tento návrh nepodporili, čo považujem za podraz zo strany koaličného partnera," uviedol Štefanec .
Zvýšenie dane už od začiatku kritizovali pivovarníci, podľa ktorých posledné zvyšovanie sadzby malo na svedomí rušenie asi 1 200 pracovných miest. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v tejto súvislosti zdôrazňovalo, že po takejto zmene bude spotrebná daň na Slovensku dvakrát vyššia ako v ČR a vyššia ako v Nemecku, pričom obe krajiny majú najvyššiu spotrebu piva. Rezort financií pripustil, že od daňovej reformy domáca produkcia piva kontinuálne klesá, ale jeho spotreba je konštantná.
Foto na titulke - Maňo Štrauch