Keď AB InBev a SABMiller vlani na jeseň konečne našli spoločnú reč na tému zlúčenia biznisov, v súvislosti s transakciou sa vyskytlo viacero regulačných otáznikov. Ak sa dvaja najväčší hráči spoja, ovládnu spoločne približne tretinu svetového trhu s pivom. Vo viacerých teritóriách by však mohli získať neprimerane silné postavenie, čo by „smrdelo“ obmedzením hospodárskej súťaže.
EK pri skúmaní transakcie zistila, že by mohla zdražiť pivo prakticky v celej Európskej únii. Podľa Bruselu európski spotrebitelia utratia za pivo zhruba 125 miliárd eur ročne a aj relatívne malý nárast cien by ich mohol značne poškodiť.
„Preto je veľmi dôležité zabezpečiť, aby prevzatie SABMilleru spoločnosťou AB InBev nezredukovalo konkurenciu na európskych trhoch s pivom,“ uviedla vo vyhlásení európska komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.
AB InBev už začal hľadať kupcov pre viaceré európske biznisy. Po balíku jeho aktivít v západnej Európe siahla japonská pivovarnícka skupina Asahi Group. Do svojho portfólia by mala získať taliansku značku Peroni, holandský Grolsch či britský pivovar Meantime, za ktoré má zaplatiť 2,5 miliardy eur. O ďalšie ponúkané pivovary Japonci nejavia záujem.
Pred mesiacom AB InBev oznámil, že na predaj sú tiež aktivity SABMilleru v strednej a východnej Európe. Majiteľa by tak mali meniť pivovary v piatich krajinách vrátane Slovenska (Pivovary Topvar) a Česka (Plzeňský Prazdroj). Ako potenciálny záujemca o tieto aktíva z brandže sa spomínal napríklad dánsky Carlsberg. Európskych pivných hráčov by však podľa agentúry Bloomberg mohli odradiť regulatórne prekážky.
Podanie ponuky na stredoeurópsky biznis SABMilleru zvažujú podľa Bloombergu viaceré investičné fondy. Agentúra spomína americké skupiny Advent International a KKR či londýnsku spoločnosť BC Partners Holding, európsky fond PAI Partners SAS, švajčiarskeho investora Jacobs Holding či americkú firmu Bain Capital. Hodnota predávaných stredoeurópskych aktív SABMilleru sa v brandži odhaduje na zhruba päť miliárd dolárov, čo je objem, pri ktorom by väčšina fondov musela zrejme kooperovať.
V záujme vyhovieť regulátorom sa predávajú mimo európskych aktív aj podiely SABMilleru na ďalších trhoch. Má stiahnuť zo spoločného amerického podniku MillerCoors a zbaviť sa tiež podielu v čínskom pivovare China Resources Snow Breweries.
Jednu z najväčších firemných transakcií histórie plánujú jej aktéri dokončiť do konca tohto roka. Okrem podmieneného súhlasu EK obchod už schválili regulačné autority v Austrálii a Južnej Afrike. Fúziu čaká posudzovanie na ďalších kontinentoch, väčšie zádrhely sa už neočakávajú. Zlúčený podnik bude podľa Bruselu globálne predávať dvakrát viac piva a mať štvornásobný zisk v porovnaní s trojkou svetového trhu s pivom, holandským Heinekenom.