Peter Lynch sa stal medzi investorskou verejnosťou legendou. Preslávil sa riadením fondu Magellan spoločnosti Fidelity v rokoch 1977 až 1990. Pod jeho 13-ročným vedením dosiahol fond ročný výnos 29,2 percenta, čím dosahoval dvojnásobne vyššiu výkonnosť ako index S&P 500. Už v roku 1977 spravoval aktíva v hodnote 20 miliónov dolárov, pričom do roku 1990 naakumuloval vo fonde až 14 miliárd dolárov.
Vďaka týmto výsledkom sa P. Lynch stal jednou z najuznávanejších osobností na Wall Street, ktorá neskôr napísala investičné knihy vrátane kultovej „One Up on Wall Street“.
V rozhovore pre CNBC minulý týždeň odkázal investorom, že je dobré „kupovať to, čomu rozumiete“.
Investícia pod drobnohľadom
Podľa neho sa často stáva, že ľudia vložia veľkú časť svojich úspor do nejakej akcie „len preto, že o nej počuli niekde v autobuse“. Bežného investora poučil takto: „Musíte byť opatrný a pozrieť sa na súvahu danej firmy. Zistite, čo by malo byť dôvodom rastu ceny jej akcií. Skutočnosť, že jej cena doteraz stúpla, týmto dôvodom nie je,“ vysvetlil Lynch.
Je ešte hodnotové investovanie, ktorým sa investor riadil počas celej svojej kariéry, aktuálne aj dnes? P. Lynch odpovedal, že treba hľadať „niečo iné - zaujímavý príbeh“. Vymenoval niekoľko spoločností, ktoré kúpil na základe tejto filozofie a ktorých cena akcií výrazne vzrástla. Taktiež hovoril o investíciách, kde oľutoval, že do nich nevstúpil.
To je jedna z chýb bežného investora, ktorý je lenivý a ziskuchtivý zároveň a slepo investuje kapitál tam, kam smerujú peniaze veľkí hráči na Wall Street. Bežný človek však nechodí v topánkach investičných bardov a taktiež opomína skutočnosť primeranosti investície vzhľadom na vlastné možnosti. Platí tiež, že dnes oslavované investície už nemusia byť atraktívne v budúcnosti, a je potrebné znovu hľadať nové investičné príbehy.
P. Lynch v rozhovore zdôraznil, že sa treba pozrieť na súvahy spoločností, ktoré by mohli byť investične zaujímavé. Napríklad môžu existovať dve spoločnosti, ktoré zaznamenali prudký pokles ceny akcií, a tak môžu ponúkať potenciálnu hodnotu pre investora. Je však rozdiel, ak má jedna spoločnosť vysoký dlh a je bez hotovostnej rezervy, zatiaľ čo druhá je zadlžená menej a má hotovostné rezervy. „Ktorú kúpite?“ pýta sa investor.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?