Približne 57 percent pracujúcich Slovákov si vlastnou cestou sporí k dôchodku. Vyplýva to z veľkého nadnárodného prieskumu o dôchodkoch koncernu Axa za rok 2010.
Sklon odkladať si dobrovoľne prostriedky na penziu cez takzvaný tretí pilier majú pritom skôr mladší ľudia do 33 rokov a lepšie zarábajúci. V druhej menovanej skupine si dokonca sporí v priemere sedem z desiatich pracujúcich.
„Najčastejšie si ľudia odkladajú peniaze cez životné poistenie spojené so sporením. Pracujúci si takto zároveň zabezpečujú prípadný dlhodobejší výpadok príjmu. Druhou najčastejšou voľbou sú podielové fondy,“ popisuje Judita Sedíleková, finančná poradkyňa spoločnosti FinConsulting.
Od roku 2007 sa skupina sporiacich pracujúcich podľa zistení Axy mierne znížila – zo 62 na 57 percent. V každom prípade ale dôchodková reforma a úpravy penzií od Sociálnej poisťovne spôsobili, že hlavne medzi súčasnou mladou a strednou generáciou je silný záujem o dobrovoľné odkladanie si dodatočných prostriedkov na penziu.
„Ak teda ľudia majú peniaze nazvyš, nemusíme ich o potrebe odkladania si peňazí presviedčať. Pomáhame im len pri výbere produktu,“ dodáva J. Sedíleková. Štát takúto formu sporenia podporuje daňovou úľavou do maximálnej výšky 75,68 eura, no od budúceho roka výhodu ruší.
Viaceré finančné spoločnosti z oblasti poistenia, bankovníctva aj správy podielových fondov sa zhodujú aj na tom, že za posledných päť až sedem rokov výrazne stúpla suma, ktorú si ľudia mesačne dajú bokom na prilepšenie k penzii. Zatiaľ čo predtým išlo najčastejšie o 500 korún (16,60 eura), v súčasnosti je to už 50 eur.
V priemere si tunajší pracujúci začínajú dobrovoľne odkladať na penziu ako 34-roční, najneskôr sa začína vo veku 52 rokov. Podobne sa podľa prieskumu Axy správajú aj Poliaci a Maďari. Obyvatelia ostatných sledovaných štátov Európy a sveta začínajú so sporením o niečo skôr.
Najzodpovednejšie k svojim budúcim dôchodkom pristupujú Američania. S dobrovoľným dlhodobým sporením začínajú ako 31-roční a vo veku 45 rokov si u nich už sporí v priemere 90 percent obyvateľov.
USA sú podľa prieskumu zároveň krajinou s najnižším podielom ľudí v produktívnom veku, ktorí si na dôchodok sporiť vôbec neplánujú. Ide o desatinu pracujúcich, pričom na Slovensku tento podiel dosahuje 14 percent. U ľudí tesne pred dôchodkom, starších ako 48 rokov, ide dokonca o 20-percentnú skupinu.
ILustračné foto na titulke - Profimedia.cz