Podľa koncoročných výsledkov zarobili súkromné penzijné fondy celého sveta za vlaňajšok v priemere 6,6 percenta. Dáta zhromažďuje OECD, ktorá zároveň upozorňuje, že aj po peknom zárobku im ostalo o deväť percent menej aktív, než mali na konci roka 2007.

Celkový objem aktív v penzijných fondoch dosiahol 16,8 bilióna dolárov. To je viac než HDP celých USA. Zo zhruba 3,5 bilióna dolárov, o ktoré fondy prišli počas krízy, sa im podarilo nárastom trhov získať za vlaňajšok približne polovicu naspäť. Potom sa rast spomalil.

Prepad postihol viac rozvinuté než rozvíjajúce sa krajiny: v krajinách mimo OECD sa penzijných fondov dotkla kríza menej a dokázali sa spamätať rýchlejšie než v klube najrozvinutejších ekonomík. V roku 2009 tak na rozdiel od krajín OECD mali na účtoch viac než v roku 2007.

No problémom neboli len akciové trhy a ich volatilita: časť fondov sa akcií tak či tak zbavovala a vymieňala ich za bezpečnejšie dlhopisy. Lenže dlhopisové výnosy krajín klesali, čo negatívne ovplyvnilo hlavne fondy s garantovaným výnosom.

Niektoré fondy sa zasa museli časti dlhopisov zbavovať. Napríklad podľa slovenských pravidiel DSS nesmú držať bondy s nižším ako investičným ratingom. Pod toto pásmo sa nedávno prepadlo Grécko, kde mali nainvestovaných dohromady zhruba 30 miliónov eur. Išlo  o dlhopisy splatné v apríli a máji tohto roka.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com