S blížiacimi sa vianočnými nákupmi sa v rukách Slovákov začne častejšie objavovať kreditná karta. Peniaze, ktoré ľuďom banka cez ňu požičia, ale nie sú zadarmo. Hoci pri pravidelnom splatení celej požičanej sumy sa človek vyhne nie zanedbateľným úrokom, za úver banke a pribalené služby platí vo forme mesačného, ročného či dvojročného poplatku za kartu.

Aké kreditné karty, s akými poplatkami a úrokmi sú v ponuke, TREND porovnal v osmičke finančných domov (podmienky pri bežnej kreditnej karte si pozrite v tabuľke). Vo väčšine bánk trvá pri kreditke bezúročné obdobie do 45 dní. Znamená to, že ak klient stihne do jeho skončenia požičané peniaze vrátiť, vyhne sa plateniu úroku. Ten sa v jednotlivých bankách pohybuje zhruba medzi 15 a 20 percentami ročne.

Za vydanie bežnej kreditnej karty si finančné domy pýtajú ročný poplatok od 17 po takmer 38 eur. V Tatra banke a UniCredit Bank si účtujú poplatok za kartu mesačne. Klientovi ho banka vráti, ak za sledované obdobie uskutoční bezhotovostné platby v určenej minimálnej sume.

Získať sa v slovenských bankách dajú aj zlaté či platinové karty od Visy, MasterCard či American Express či charge karta Diners Club. Tie ročne stoja od 33 až po 133 eur. Spravidla platí, že čím vyšší poplatok, tým nižší úrok pýta banka za požičané peniaze. Zároveň sú s drahšími kreditnými kartami spojené dodatočné služby ako napríklad poistenie s vyšším krytím či bohatšie asistenčné služby.

Platby u obchodníkov majú držitelia kreditnej karty bez poplatku. No treba pripomenúť, že ak by si chceli vyberať hotovosť z bankomatu, vo väčšine bánk musia zaplatiť jedno až dve percentá z vyberanej sumy, respektíve minimálne určený poplatok. Hotovosť z bankomatu pritom finančné domy zvyčajne úročia odo dňa výberu až do splatenia požičanej sumy. Hoci napríklad VÚB či UniCredit takto požičané peniaze zarátavajú do bezúročného obdobia - klient teda za ne platí úrok až vtedy, ak ich na konci bezúročného obdobia nevráti.

Ak klient po skončení bezúročného obdobia nesplatí celú požičanú čiastku, no zaplatí aspoň stanovenú minimálnu splátku, spravidla nastupujú štandardné úroky za obdobie od skončenia bezúročného obdobia až do splatenia. Ak dlžník nezaplatí ani minimálnu splátku, nevyhne sa sankčným úrokom. Tie sa šplhajú k 30 percentám ročne.

Foto na titulke - SITA / AP