- V rozhovore sa dozviete:
- Ako sa z Arcy Capital vyvádzal majetok?
- Ako boli niektorí veritelia zvýhodnení?
- Prečo je reštrukturalizácia dlhov pod terajším vedením nereálna?
- Prečo je plán oddlženia skupiny postavený na "vode"?
- Ako dlho môže trvať celý proces oddlženia Arcy?
Pavol Krúpa chcel byť od začiatku aktívny pri záchrane svojej bývalej firmy, ktorú pred 20 rokmi spoluzakladal. Nie úplne nezištne, pretože sám má veľké pohľadávky voči nej. Terajšie vedenie firmy ho ku záchrannému kormidlu však nepustilo. Celý rok preto mediálne aj na súdoch bojuje proti Rastislavovi Veličovi, šéfovi Arcy Capital. Oddlženiu firmy cez reštrukturalizáciu veľmi neverí, preto preferuje rýchly konkurz.
Ako hodnotíte rok od požiadania Arcy Investments o ochranu pred veriteľmi z pohľadu veriteľa a bývalého vlastníka?
Veľmi zarmucujúco. Od začiatku som bol aktívny pri záchrane Arcy, ale veľmi rýchlo pochopil, že moje ciele sú iné, ako ciele súčasného manažmentu. Rok im poslúžil na to, aby účelovo vyviedli aktíva z firmy, dozapočítavali pohľadávky a natiahli čas, aby niektoré úkony už boli premlčané. Kartou reštrukturalizácie, ktorá je pre veriteľov výhodnejšia ako konkurz, hrá Rastislav Velič aj Henrich Kiš (súčasní manažéri a spolumajitelia Arcy pozn.red.).
Arca Capital Slovakia dlhuje 350 miliónov eur skoro siedmim tisíckam investorom
S tým by sa dalo súhlasiť, nie?
Áno, ak by vo vedení boli seriózni ľudia, ale dodatočným pátraním zisťujem, že veľa aktív bolo z Arcy vyvedených priamo na Henricha Kiša alebo na spriaznené firmy.
Na veriteľskej schôdzi ste naznačovali, že súčasné vedenie Arcy už od decembra 2019 prevádzalo časť aktív na svoje zahraničné dcéry. Prečo by prevody robili ešte pred koronakrízou? Už vedeli, že sú vo finančných problémoch?
Možno to znie konšpiračne, ale mám podozrenie, že Rastislav Velič začal s týmito prevodmi už vtedy, aby si Arcu „urval“ pre seba. Bola to príprava na ďalšie vyvádzanie majetku. Velič, Dvořák (Juraj Dvořák je bývalý manažér Arcy pozn. red.) a Kiš si navzájom povoľovali prevody aktív, aby nikto nebol ukrátený. O pandémii v Číne som už aj ja niečo čítal v decembri 2019, ale netušil som, že to bude až takéé vážne“.
Takže v decembri 2019 začali prevody majetkov v rámci skupiny, aby sa jej majitelia obohatili, ale netušili, že príde pohroma v podobe korona pandémie?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?